Izrael/ Trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19 także dla osób powyżej 30. roku życia

Karol Kwiatkowski24 sierpnia, 20213 min

W Izraelu trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech będzie teraz podawana także osobom powyżej 30. roku życia – ogłosiło we wtorek ministerstwo zdrowia. Trzeci zastrzyk otrzymało już prawie 17 proc. mieszkańców kraju.

Wcześniej trzecią dawkę szczepionki otrzymywały osoby powyżej 40. roku życia. Zastrzyk dostają Izraelczycy, którzy drugą dawkę preparatu przyjęli co najmniej pięć miesięcy wcześniej i od tego czasu nie chorowali na Covid-19.

W komunikacie ministerstwa zdrowia zaznaczono, że decyzja została wydana po rekomendacjach ekspertów.

W lipcu Izrael stał się pierwszym krajem na świecie, który zaczął podawać trzecią dawkę szczepionki. Początkowo objęto nią mieszkańców w wieku co najmniej 60 lat i personel medyczny. Z czasem możliwość przyjęcia dawki przypominającej rozszerzono o kolejne, młodsze grupy oraz nauczycieli, kobiety w ciąży i przewlekle chorych. Trzy zastrzyki szczepionki otrzymało dotychczas niemal 17 proc. mieszkańców Izraela, 59 proc. z nich zaszczepiono dwiema dawkami preparatu.

Według prowadzonych w Izraelu badań, których wyniki opublikowano w niedzielę, 10 dni po przyjęciu trzeciej dawki osoby w wieku co najmniej 60 lat cieszyły się ponad czterokrotnie większą ochroną przed zakażeniem koronawirusem w porównaniu z tymi, które otrzymały dwa zastrzyki. Ryzyko poważnego przebiegu Covid-19 i hospitalizacji było 5-6-krotnie mniejsze.

Izraelskie ministerstwo zdrowia od kilku tygodni informowało, że we wszystkich grupach wiekowych odporność uzyskana po szczepieniu z czasem spadała. Podobne obserwacje opublikowano ostatnio w Wielkiej Brytanii i USA.

Na podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 zdecydowały się także inne kraje, w tym USA i liczne państwa Europy Zachodniej.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk