W. Brytania/ Zatwierdzono pierwszy lek do stosowania w zapobieganiu i leczeniu zakażenia COVID-19

Karol Kwiatkowski21 sierpnia, 20213 min

Brytyjska Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) wydała w piątek zgodę na stosowanie pierwszego w Wielkiej Brytanii leku w zapobieganiu i leczeniu COVID-19.

Lek ten, opracowany przez firmę Regeneron/Roche, jest podawany we wstrzyknięciu lub infuzji i działa na wyściółkę układu oddechowego, gdzie ściśle wiąże się z koronawirusem i uniemożliwia mu dostęp do komórek układu oddechowego. Dane z badań klinicznych ocenione przez specjalny zespół naukowców i klinicystów MHRA wykazały, że Ronapreve może być stosowany w celu zapobiegania infekcji, promowania ustępowania objawów ostrej infekcji COVID-19 i może zmniejszyć prawdopodobieństwo przyjęcia do szpitala z powodu COVID-19.

Minister zdrowia i opieki społecznej Sajid Javid powiedział: „Wielka Brytania jest uważana za światowego lidera w identyfikowaniu i wprowadzaniu ratujących życie metod leczenia COVID-19, po tym jak ich bezpieczeństwo i skuteczność zostaną potwierdzone w naszych wspieranych przez rząd badaniach klinicznych” i dodał, że jest to fantastyczna wiadomość od niezależnego organu regulacyjnego ds. leków, która oznacza, że Wielka Brytania zatwierdziła swój pierwszy środek terapeutyczny opracowany specjalnie dla COVID-19.

Według ministra terapia ta będzie istotnym uzupełnieniem naszego arsenału środków do walki z COVID-19 – obok szczepień i ratujących życie leków: deksametazonu i tocilizumabu. „Pracujemy teraz w szybkim tempie z NHS i klinicystami, aby zapewnić jak najszybsze wprowadzenie tej terapii u pacjentów NHS” – zapewnił.

Według ekspertów Ronapreve jest pierwszym tego rodzaju lekiem stosowanym w leczeniu COVID-19, a leczenie to nim bezpieczne i skuteczne.

Źródło: gov.uk.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk