Francja/ Manifestacje przeciw paszportom sanitarnym i w obronie wirusologa, który leczy amantadyną

Nasza Polska21 sierpnia, 202124 min

Kilkutysięczne manifestacje przeciw paszportom sanitarnym odbyły się w sobotę w wielu miastach Francji. „Odczepcie się od prof. Raoulta!” – takiej treści transparenty nieśli manifestujący, broniąc kontrowersyjnego wirusologa prof. Didiera Raoulta, który ma stracić posadę szefa kliniki w Marsylii.

W Paryżu tysiące demonstrantów odpowiedziało na wezwanie przywódcy ruchu Patriotów Floriana Philippota, byłego nr 2 Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, aby demonstrować na rzecz „wolności”. Policja zablokowała pochód, aby uniemożliwić demonstrantom zboczenie z trasy zatwierdzonej w prefekturze. We francuskiej stolicy zgłoszono w szóstą sobotę mobilizacji przeciwników paszportów sanitarnych cztery manifestacje. Jedna z nich przeszła w okolicach Luwru.„Mamy dość kłamców. Dziś są nas miliony na ulicach, bardzo dobrze zrozumieliśmy, że opowiadano nam niestworzone historie i że brano nas za imbecylów” – mówiła mediom w XII dzielnicy Paryża 53-letnia Sandrine, która przyjechała demonstrować przeciwko paszportom sanitarnym.

Philippot przemawiał natomiast na demonstracji na Placu Vauban, w pobliżu Placu Inwalidów, przed tłumem, który wiwatował na cześć prof. Raoulta. Prawnik wirusologa Fabrice di Vizio, który w ostatnich tygodniach publikował nagrania przeciwko paszportom sanitarnym, również zabrał głos. „Przychodzę, bo ty odchodzisz! Jesteś bohaterem tego oporu” – podkreślił di Vizio.

W Marsylii demonstranci, część w żółtych kamizelkach, zebrali się przed Szpitalem Uniwersyteckim (IHU) prof. Raoulta. „Dziękujemy profesorze Raoult”, „Raoult, wciąż Pana potrzebujemy”, „To zaszczyt być tu dla profesora Raoulta i profesora Fouche” – takiej treści transparenty nieśli demonstrujący.

W czwartek potwierdzono informację, że członkowie założyciele IHU i członkowie rady dyrektorów rozpoczną we wrześniu procedurę rekrutacyjną mającą na celu znalezienie następcy kontrowersyjnego prof. Raoulta, leczącego koronawirusa amantadyną.

Na demonstracjach w Paryżu zgromadziło się według organizatorów kilkanaście tysięcy osób. 4 tys. osób manifestowało w Marsylii, 2500 w Aix-en-Provence, 6000 w Tulonie, około 800 w Frejus – według danych przekazanych przez lokalne prefektury. W Tuluzie policja użyła gazu łzawiącego podczas demonstracji.

Do napięć doszło w Montpellier, gdzie według prefektury, zebrało się prawie 9500 demonstrantów. Według mediów obecnych na miejscu aktywiści skrajnej prawicy i skrajnej lewicy, niektórzy zakapturzeni, starli się w samym środku manifestacji. Kilka osób odniosło obrażenia. (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

2 comments

 • Monika

  22 sierpnia, 2021 at 9:09 pm

  Kto się tak głupio walnął? PAP? Stringer PAP-a? Profesor Raoult leczył hydroksychlorokiną. Wypadałoby poprawić niechlujną agencję

  Reply

  • Karol Kwiatkowski

   22 sierpnia, 2021 at 9:48 pm

   Tak, to depesza PAP.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk