Izrael/ Trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19 dla osób powyżej 40. roku życia

Karol Kwiatkowski20 sierpnia, 20214 min

Zespół ekspertów przy izraelskim ministerstwie zdrowia zatwierdził w czwartek wieczorem podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 osobom powyżej 40. roku życia. Dotychczas w Izraelu przypominającą dawkę otrzymało niemal 13 proc. mieszkańców w wieku 50 lat i więcej.

Oczekuje się, że decyzja resortowego zespołu zostanie zatwierdzona przez dyrektora generalnego ministerstwa Nachmana Asza jak najszybciej.

49-letni premier Izraela Naftali Benet zapowiedział już, że przyjmie trzeci zastrzyk w piątek i namawiał osoby kwalifikujące się do zrobienia tego samego.

Trzecia dawka została również zarekomendowana wszystkim kobietom ciężarnym, nauczycielom w szkołach i przedszkolach, więźniom oraz strażnikom więziennym, diabetykom oraz osobom otyłym, niezależnie od wieku.

Dawka przypominająca będzie podawana tym należącym do tych grup pięć miesięcy po podaniu drugiej, o ile nie chorowali na Covid-19.

W lipcu Izrael stał się pierwszym krajem na świecie, który zaczął podawać trzecią dawkę mieszkańcom w wieku co najmniej 60 lat i personelowi medycznemu. W zeszły piątek limit wieku został obniżony do 50 lat. W środę kanał 12. telewizji poinformował, że ministerstwo zamierza zatwierdzić podawanie trzeciej dawki wszystkim powyżej 12. roku życia od września.

Władze medyczne Stanów Zjednoczonych ogłosiły w środę, że trzecia dawka szczepionki Pfizer-BioNTech będzie dostępne dla wszystkich mieszkańców USA od 20 września.

Obniżanie limitu wieku przy dawkach przypominających w Izraelu wynika z faktu, że wskaźnik infekcji nie zmniejsza się, a potwierdzono znaczny wzrost przeciwciał u osób zaszczepionych trzecią dawką przy niewielu skutkach ubocznych. Benet wielokrotnie zapewniał, że rządowi zależy, by uniknąć wprowadzenia czwartego od wybuchu pandemii lockdownu i stąd nacisk na szczepienia ludności oraz poszczególne koronarestrykcje.

W celu spowolnienia fali zakażeń w Izraelu od środy obowiązują ponownie obostrzenia dotyczące zgromadzeń, zasady wymagające dystansu społecznego w firmach oraz konieczność noszenia maseczki w miejscach publicznych. Wejście do lokali gastronomicznych, na imprezy sportowe i kulturalne jest możliwe tylko dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców lub posiadających negatywny wyniku testu na obecność koronawirusa.

Joanna Baczała (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk