W. Brytania/ W ciągu tygodnia szczepienia dla wszystkich 16- i 17-latków

Magdalena Targańska15 sierpnia, 20212 min

Wszyscy 16- i 17-latkowie w Anglii mają mieć możliwość przyjęcia jednej dawki szczepionki przeciw Covid-19 do 23 sierpnia, tak aby zyskali odporność przed początkiem nowego roku szkolnego – ogłosił w niedzielę brytyjski rząd.

Decyzję o rozszerzeniu szczepień na 16- i 17-latków podjęto dopiero 4 sierpnia. Jak się szacuje, w tych rocznikach jest ok. 1,4 mln osób, choć część z nich już zdążyła zostać zaszczepiona. W przypadku tej grupy wiekowej planowane jest, przynajmniej na razie, podanie tylko jednej dawki.

„Wspaniale jest widzieć, że dziesiątki tysięcy młodych ludzi otrzymały już szczepionkę – dziękuję, że pomagacie dalej budować nasz mur obrony przed Covid-19 w całym kraju. Poprosiłem NHS (publiczną służbę zdrowia – PAP) w Anglii o zapewnienie, że zaoferują pierwszą dawkę szczepionki wszystkim w wieku 16 i 17 lat do przyszłego poniedziałku 23 sierpnia” – oświadczył minister zdrowia Sajid Javid.

Wcześniej już szczepienia rozszerzono na wszystkie osoby, którym do ukończenia 18. roku życia brakuje mniej niż trzech miesięcy, oraz na osoby w wieku 12-15 lat, które albo same z powodu innych schorzeń są szczelnie narażone na ciężki przebieg Covid-19, albo mieszkają z takimi osobami.

W Wielkiej Brytanii przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki otrzymało dotychczas 47,25 mln osób, a obie – 40,37 mln. Stanowi to odpowiednio 89,3 proc. oraz 76,3 proc. dorosłych mieszkańców kraju. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk