Kidawa-Błońska: Polacy chcieli być w Europie, stąd to zwycięstwo, które zatrzymało komunizm

Nasza Polska15 sierpnia, 20215 min

Polacy chcieli być w Europie, dlatego ta wojna i to zwycięstwo, które zatrzymało komunizm u bram Europy – powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, która w niedzielę wraz z przedstawicielami KO złożyła kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

„Jak co roku spotykamy się tutaj, w tym wyjątkowym miejscu, w dniu rocznicy cudu nad Wisłą i święta Wojska Polskiego. W tym wyjątkowym miejscu, na tym wyjątkowym placu, przy pomniku marszałka Piłsudskiego. W pobliżu święte miejsce Polaków – Grób Nieznanego Żołnierza” – powiedziała Kidawa-Błońska.

Dodała, że w tym wyjątkowym miejscu możemy myśleć i pamiętać o bohaterach, którzy swoją walką i swoim życiem sprawili, że żyjemy w wolnej Polsce.

„Mówi się, że wtedy, 101 lat temu, dokonano cudu. Tak, dokonał się cud, Polacy byli zjednoczeni w walce, niezależnie czy byli z dużego miasta, czy ze wsi, mieliśmy sojuszników i wiedzieliśmy, że od nas zależą losy Europy. A Polacy chcieli być w Europie, dlatego ta wojna, ta bitwa i to zwycięstwo, które zatrzymało komunizm u bram Europy” – powiedziała wicemarszałek Sejmu.

Złożyła życzenia spokojnej służby żołnierzom, podziękowała im za pracę na rzecz polskiego bezpieczeństwa.

„Ale nawet w dniu święta nie sposób nie pomyśleć o tym, że tutaj, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, tyle lat po Bitwie Warszawskiej, ciągle jesteśmy podzieleni. Ciągle jesteśmy podzieleni jako społeczeństwo i w takim dniu, mimo święta, trzeba o tym mówić. Bo jesteśmy w wyjątkowej sytuacji, Polska jest podzielona jak nigdy, od Polski odwracają się sojusznicy, a przecież nasze bezpieczeństwo zależy od tego, czy będziemy wszyscy razem, czy będziemy mieli zaufanie sojuszników i czy będziemy mogli wspólnie działać” – powiedziała Kidawa-Błońska.

Wezwała do zasypania tych podziałów i stwierdziła, że Polska jest obecnie osamotniona.

„W tej chwili jesteśmy osamotnieni i to ostatni moment, żebyśmy my, wszyscy Polacy, powiedzieli: chcemy Polski otwartej, demokratycznej, bezpiecznej, Polski, w której prawda ma znaczenie, Polski silnej swoimi sojusznikami. I takie życzenia na te święta – żebyśmy znowu odzyskali to, co w Polakach było najwspanialsze, tę chęć wolności, demokracji i współpracy z innymi. I żeby zasypać podziały” – powiedziała wicemarszałek Sejmu.

15 sierpnia – rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 r., został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później święto wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia. (PAP)

Autor: Marek Siudaj

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk