PolskaOd piątku możliwe szczepienie nastolatków preparatem Spikevax od Moderny

Nasza Polska13 sierpnia, 202114 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Od piątku dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18 lat będą mogły zaszczepić się preparatem Spikevax od firmy Moderna – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort opublikował także schemat podawania szczepionek.

Pod koniec lipca Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła do użytku szczepionkę na COVID-19 firmy Moderna u dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 17 lat. Wcześniej taka możliwość występowała tylko w przypadku Pfizera.

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w Polsce szczepienie tej grupy wiekowej preparatem Moderny możliwe jest od piątku.

Resort opublikował komunikat w sprawie stosowanych schematów szczepień u osób do 18. roku życia.

Zgodnie z nim w przypadku szczepionki Comirnaty (od firmy Pfizer/BioNTech) rekomendowany odstęp między dwoma dawkami powinien wynieść 21 dni. Z kolei w przypadku szczepionki Spikevax (od Moderny) zarekomendowano odstęp to 28 dni.

W komunikacie podkreślono, że rekomendacje są zgodne z charakterystyką produktów leczniczych.

Ministerstwo zaznaczyło, że w celu uzyskania maksymalnej możliwej ochrony przed COVID-19, w tym choroby wywołanej przez wariant delta wirusa SARS-CoV-2, ważne jest podanie dwóch dawek szczepionki bez nieuzasadnionego wydłużania odstępów między dawkami.

Według informacji EMA działanie preparatu Moderny przeanalizowano w badaniu z udziałem 3732 dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Wykazało ono, że szczepionka powoduje porównywalną odpowiedź immunologiczną, jak w grupie wiekowej 18-25 lat. U żadnego z 2163 dzieci, które dostały prawdziwą szczepionkę nie zaobserwowano objawów Covid-19. W grupie 1073 dzieci, która dostała placebo, objawy wystąpiły u czterech osób. Na podstawie tych wyników EMA stwierdziła, że skuteczność preparatu Moderny u dzieci w wieku od 12 do 17 lat jest podobna do skuteczności u dorosłych.

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 12 do 17 lat są podobne do tych, jakie występują u osób w wieku 18 lat i starszych. Obejmują one ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych, dreszcze, nudności, wymioty i gorączkę – poinformowała Agencja. Objawy te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Preparatami firm AstraZeneca i Jannsen (Johnson & Johnson) szczepione są obecnie tylko osoby od 18. roku życia.

Od teraz do stosowania u dzieci powyżej 12. roku życia dopuszczone przez EMA są dwie szczepionki – firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna.

Szczepionka Jannsen jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Jeden Komentarz

  • hens

    14 sierpnia, 2021 at 5:18 pm

    Szczepić, szczepić… i wreszcie będziemy tacy genialni jak czarni w USA, którym arytmetyka wystarczy w zupełności. Hitler musiał nas zmuszać do tego zbrojnie, a tu proszzz… sami chcemy.

    No a wiadomo, noble dla czarnych walą drzwiami i oknami więc i nam się coś trafi.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

pięć × 3 =