PolskaProkuratura zapowiada zdecydowane działania wobec sprawców ataków na lekarzy realizujących szczepienia

Nasza Polska5 sierpnia, 20214 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Prokuratura Krajowa zaleciła prokuraturom regionalnym podejmowanie zdecydowanych działań procesowych przeciwko sprawcom przestępstw wobec lekarzy realizujących szczepienia – dowiedziała się PAP w prokuraturze. Śledczy mają opracować dodatkowe wytyczne ws. tego typu zdarzeń.

W niedzielę w nocy podpalono mobilny punkt szczepień na Rynku Solnym w Zamościu i budynek powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej przy ulicy Peowiaków. Zniszczone zostało wnętrze kontenera, gdzie był mobilny punkt szczepień oraz jedno z pomieszczeń w siedzibie sanepidu. Sprawca nadal jest poszukiwany.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek, że wystąpił do ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry z prośbą o objęcie specjalnym nadzorem prokuratorskim tego typu spraw związanych z atakami antyszczepionkowców.

Rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński pytany przez PAP o te doniesienia, poinformował, że „Departament Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej już kilka tygodni temu skierował do wszystkich prokuratur regionalnych w całej Polsce pismo wskazujące na konieczność podejmowania zdecydowanych działań procesowych przeciwko osobom, które dopuszczają się przestępstw wobec lekarzy realizujących Narodowy Program Szczepień przeciwko Covid-19”.

Jak dodał, trwa kwerenda wszystkich postępowań dotyczących przestępstw popełnianych na szkodę lekarzy, pielęgniarek i pozostałego personelu medycznego realizujących szczepienia. „Informacje te będą wykorzystane do opracowania dodatkowych zaleceń oraz wytycznych mających na celu szybkie i skuteczne ściganie sprawców takich przestępstw” – powiedział Łapczyński.

W środę Komendant Główny Policji poinformował, że wydał polecenie objęcia całodobową ochroną mobilnych punktów szczepień oraz doraźną wszystkich pozostałych punktów szczepień.

Atak na placówki w Zamościu nie jest pierwszym tego typu zdarzeniem w Polsce. W jednym z punktów szczepień w Grodzisku Mazowieckim 25 lipca doszło do awantury pomiędzy grupą osób, która chciała wejść do placówki, a jej pracownikami. Interweniowała policja, zatrzymano dwie osoby. Z nagrań, które opublikowano na Twitterze, wynika, że na teren punktu chciały wejść osoby z logiem organizacji „Polskie Żółte Kamizelki”, która przedstawia się jako grupa ludzi walczących o wolność i stawiających opór „bezprawiu rządu i policji”. Na profilach w mediach społecznościowych publikuje m.in. informacje zniechęcające do szczepień przeciw COVID-19. (PAP)

Autor: Mateusz Mikowski

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziesięć + 12 =