PolitykaPolskaSondaż/ Kto jest liderem opozycji? Tusk czy Hołownia?

Karol Kwiatkowski31 lipca, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Który polityk jest obecnie liderem opozycji w Polsce? Respondenci w sondażu SW Reserach dla „Rzeczpospolitej” najczęściej wskazywali w lipcu Donalda Tuska.

Powrót Donalda Tuska do polskiej polityki od razu wywindował go w sondażach jako lidera opozycji. W sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej” Tusk zdecydowanie wyprzedził dotychczasowego lidera Szymona Hołownię.

Jak powrót Tuska wpłynął na postrzeganie przez Polaków kwestii przywództwa na opozycji? O to, który polityk jest obecnie liderem opozycji w Polsce, zapytano w sondażu, przeprowadzonym dla „Rzeczpospolitej” przez SW Research.

Trzy miesiące temu, odpowiadając na takie same pytanie, respondenci wskazywali najczęściej Szymona Hołownię, lidera Polski 2050, oraz prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego – po 19,1 proc. Na dalszych miejscach uplasowali się Borys Budka (7,6 proc.), Krzysztof Bosak z Konfederacji (5,4 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz z Koalicji Polskiej-PSL (2,4 proc.) i Włodzimierz Czarzasty z Lewicy (1,3 proc.).

Tym razem zdecydowanym zwycięzcą sondażu okazał się Donald Tusk, wskazany przez 31,1 proc. ankietowanych. Były szef Rady Europejskiej zdystansował Hołownię i Trzaskowskiego, którzy ponownie uzyskali identyczny, ale niemal o połowę niższy wynik – po 10,4 proc.

– Donalda Tuska za lidera opozycji częściej uważają mężczyźni (35 proc.) niż kobiety (28 proc.). Byłego premiera wskazało ponad 40 proc. respondentów, którzy przekroczyli 50. rok życia i nieco niższy odsetek badanych posiadających wyższe wykształcenie – wyniki sondażu komentuje dla „Rzeczpospolitej” Adam Jastrzębski, Senior Project Manager w agencji SW Research.

Jastrzębski zauważa, że w grupie najmłodszych badanych (do 24 lat) liderem w sondażu jest Rafał Trzaskowski (ponad 22 proc. przy niecałych 17 proc. Tuska).

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

9 − jeden =