NaukaBadanie/ Osoby szczepione i nieszczepione mają podobną wiremię przy wariancie delta

Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Nie stwierdzono różnicy w obciążeniach wirusowych, gdy porównuje się osoby nieszczepione z tymi, u których doszło do przełomu szczepionkowego – twierdzą naukowcy w badaniu opublikowanym na portalu medRxiv.

Wariant Delta wirusa SARS-CoV-2 wiąże się z wyższą wiremią i zwiększoną zakaźnością w porównaniu z innymi wariantami, a także z częściową ucieczką przed przeciwciałami poliklonalnymi i monoklonalnymi. Pojawienie się wariantu delta jest związane z rosnącą liczbą przypadków i wskaźnikami pozytywnych wyników badań, co wskazuje na szybkie rozprzestrzenianie się w społeczności.

Od początku lipca 2021 r. liczba przypadków SARS-CoV-2 w Stanach Zjednoczonych wzrosła, co zbiegło się w czasie z pojawieniem się wariantu delta SARS-CoV-2 jako linii dominującej w całym kraju. Zrozumienie, jak i dlaczego wirus rozprzestrzenia się w środowisku, w którym jest wysoki poziom szczepień, ma ważne implikacje dla zdrowia publicznego.

Szczególnie ważna jest ocena, czy zaszczepione osoby, które uległy zakażeniu, mogą przenosić SARS-CoV-2 na inne osoby.

W Wisconsin duże lokalne laboratorium kontraktowe przeprowadza testy na obecność SARS-CoV-2 dla wielu lokalnych departamentów zdrowia, zapewniając jedno standardowe źródło danych przy użyciu tego samego testu do pomiaru obciążenia wirusem w przypadkach pozytywnych. Obejmuje to wykonywanie testów na dużą skalę w hrabstwie Dane, które jest hrabstwem o wyjątkowo wysokim stopniu zaszczepienia. Te testy oparte na PCR dostarczają informacji na temat wiremii, czyli ilości RNA SARS-CoV-2 w próbkach z dróg oddechowych. Te dane dotyczące wiremii są wykorzystywane, aby porównać ilość SARS-CoV-2 obecną w próbkach pozytywnych w testach od osób, które same zgłaszają swój status szczepienia i datę ostatniego uodpornienia, w okresie, w którym wariant delta stał się dominującym wariantem krążącym w Wisconsin.

Nie stwierdzono różnicy w obciążeniach wirusowych, gdy porównuje się osoby nieszczepione z zaszczepionymi. Co więcej, u osób zaszczepionych często stwierdza się dodatnie wyniki testów na wiremię, co wskazuje na zdolność do rozsiewania zakaźnych wirusów. Wyniki badania, chociaż wstępne, sugerują, że jeśli zaszczepione osoby zostaną zakażone wariantem delta, mogą być źródłem przeniesienia SARS-CoV-2 na inne osoby.

Autorami badania są: Kasen K Riemersma, Brittany E Grogan, Amanda Kita-Yarbro, Gunnar E Jeppson, David H O’Connor,Thomas C Friedrich, Katarina M Grande.

Źródło: Vaccinated and unvaccinated individuals have similar viral loads in communities with a high prevalence of the SARS-CoV-2 delta variant.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Jeden Komentarz

  • RaK

    31 lipca, 2021 at 5:55 pm

    Czyli ok. 100 mld $ wydane na szczepionki poszło w błoto… Wesoło!

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 × jeden =