Premier: słowa Rzecznika Praw Dziecka o szczepieniach są jego prywatną opinią

Nasza Polska16 lipca, 20214 min

Słowa Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka to jego prywatna opinia, absolutnie nie jest to głos ani naszego rządu, ani naszego obozu politycznego – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki, pytany o wypowiedź RPD dot. szczepienia dzieci przeciw COVID-19.

Chodzi o słowa Mikołaja Pawlaka, które padły w poniedziałek podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. sanitaryzmu. Wypowiedz RPD cytuje portal tvn24.pl. Pawlak postawił w dyskusji na temat szczepienia dzieci przeciw COVID-19 skierowane do naukowców pytanie: „czy jest prawnie dopuszczalne eksperymentowanie z udziałem dzieci, bo de facto jesteśmy w fazie eksperymentu?”.

O te słowa premier był pytany przez dziennikarzy w Dobrym Mieście (woj. warmińsko-mazurskie). „Wśród wielu głosów padają także również bardzo radykalne, ale absolutnie nie jest to głos naszego rządu, nie jest to głos naszego obozu politycznego; jest to prywatna opinia pana, który pełni dzisiaj ważną funkcję” – oświadczył Mateusz Morawiecki. „Ja się z tymi słowami zdecydowanie nie zgadzam i rząd PiS się z tymi słowami nie zgadza” – podkreślił.

Zauważył jednocześnie, że „tak jak w społeczeństwie polskim, tak i w naszym obozie politycznym znajdują się osoby, które mają bardzo ostre, radykalne poglądy dotyczące szczepienia – tu i teraz, natychmiast, wszystkich – a także takie, które są zdecydowanymi przeciwnikami szczepień”.

„Miejmy z tyłu głowy, że komuś może zależeć na tym, żeby tych szczepionek nie używać, na tym, żeby była czwarta, potężna fala (pandemii) w Europie, w Polsce” – podkreślił premier.

„Należy się szczepić i to zachęcam jak najszybciej, bo ryzyko nadejścia 4 fali jest naprawdę spore. Mamy szansę jej uniknąć – wystarczy, że jeszcze kilka milionów osób się zapisze i zaszczepi” – dodał szef rządu. Zapewnił, że „mamy wystarczająco szczepionek i wystarczająco wolnych terminów”. (PAP)

autor: Mikołaj Małecki, Agnieszka Libudzka

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk