ZagranicaBrytyjscy eksperci ostrzegają: jesienią i zimą wzrost zakażeń z powodu COVID oraz grypy i wirusa RSV

Nasza Polska16 lipca, 20215 min

W okresie jesienno-zimowym należy oczekiwać wzrostu zakażeń zarówno z powodu COVID-19, jak innych zakażeń układu oddechowego, szczególnie grypy i wirusa RSV – ostrzega w najnowszym raporcie 29 brytyjskich specjalistów.

Eksperci informują o tym w opracowaniu „COVID-19: Preparing for the future. Looking ahead to winter 2021/22 and beyond”. Apelują w nim, by w okresie jesieni i zimy izolowane były wszystkie osoby wykazujące objawy zakażenia układu oddechowego, nie tylko te z COVID-19. Przydatne będzie też użycie testów pozwalających odróżnić poszczególne rodzaje infekcji.

Autorzy raportu Academy of Medical Sciences zwracają uwagę, że jest wiele niepewności co do tego, jaka będzie pandemia oraz nasilenie innych zakażeń układu oddechowego. Należy jednak liczyć się z tym, że to może być trudniejszy okres niż zwykle, jeśli chodzi o od dawna występujące infekcje.

Minionej jesieni i zimy dzięki obostrzeniom spadła liczba zakażeń wywołanych grupą. Tak było w Wielkiej Brytanii, jak i w całej Europie, w tym także w Polsce. Jednak zZdaniem brytyjskich specjalistów, na przełomie 2021 i 2022 r. może się to zmienić. Więcej będzie zakażeń wywołanych przez grypę, jak i takie wirusy jak RSV (syncytialny wirus oddechowy), powodujący zakażenia dróg oddechowych, w tym zapalenia płuc, zarówno u dzieci poniżej piątego roku życia, jak i osób starszych – przewidują.

W raporcie zwraca się uwagę, że już w czerwcu 2021 r. odnotowano w Wielkiej Brytanii więcej zakażeń wywołanych przez zakażenia nasilające się zwykle w okresie jesienno-zimowym. Są to właśnie infekcje wirusem RSV, jak i przeziębienia oraz tzw. paragrypy. Latem zaczęły one występować z takim nasileniem, jak wcześniej zdarzało się to zimą. Na szczęście najczęściej jednak mają one łagodny przebieg.

Jeden z autorów raportu prof. Azra Ghani z Imperial College London powiedział BBC News, że w najgorszym scenariuszu jesienią i zima przewiduje się dwukrotny wzrost zakażeń wywołanych grypą oraz wirusem RSV w porównaniu do poziomu, jaki zwykle występował dotąd o tej porze roku. Zakażenia dróg oddechowych, zarówno COVID-19, jak i grypą oraz RSV, często powodują podobne objawy, co utrudnia ich rozpoznanie.

W raporcie postuluje się zastosowanie trzeciej, wzmacniającej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 oraz zaszczepienie się przeciwko grypie sezonowej. Ten ostatni preparat zalecany jest co roku, gdyż z każdym sezonem zmienia się nieco skład krążących w Europie wirusów grypy.

Eksperci podkreślają, że w Wielkiej Brytanii wszystkie osoby dorosłe powinny być zaszczepione przeciwko COVID-19 do września 2021 r. Na razie przynajmniej jedną dawkę tej szczepionki otrzymało 87 proc. dorosłej populacji, a dwie trzecie – dwie dawki.

„Najważniejszym sposobem redukcji transmisji zakażeń powinno być wykonanie testów (odróżniających poszczególne zakażenia dróg oddechowych – PAP), a w razie wystąpienia objawów pozostawanie w domu” – twierdzi prof. Anne Johnson, prezydent Academy of Medical Sciences. (PAP)

autor: Zbigniew Wojtasiński

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 × 4 =