PolskaWitek: Polski Ład pokazuje, że chcemy bardzo szybko iść do przodu

Magdalena Targańska11 lipca, 202115 min

Polski Ład to propozycja dla Polaków, która jest nie tylko wyjściem z kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią, ale pokazuje też, że chcemy bardzo szybko iść do przodu – mówiła w niedzielę w Legnicy marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu podczas spotkania z mieszkańcami Legnicy na temat Polskiego Ładu przekonywała, że PiS od 2015 r. pokazuje, iż można „rządzić inaczej”. „Można nadrobić ten czas, który straciliśmy, nie z własnej winy i że możemy dogonić Europę Zachodnią przynajmniej w średnim poziomie życia obywateli. Ale my mamy ambicje jeszcze większe, chcielibyśmy się szybko rozwijać, bo mamy ku temu możliwości” – mówiła Witek.

Jak wskazywała marszałek, pandemia spowodowała ogromny kryzys gospodarczy na całym świecie. „To jest czas, którego nie wolno nam przegapić, który musimy wykorzystać” – mówiła.

Dlatego, jak podkreślała, rząd przedstawia Polakom program Polski Ład. „Jest on nie tylko wyjściem z kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią, ale pokazuje też, że chcemy bardzo szybko iść do przodu” – podkreśliła Witek. Dodała, że projekty zawarte w Polskim Ładzie „obliczone są na dziesięciolecia do przodu”. Wskazała przy tym, że w centrum programu jest rodzina.

Witek mówiąc o projektach Polskiego Ładu wymieniła m.in. program wparcia zakupu mieszkań dla młodych ludzi. „W Polskim Ładzie państwo gwarantuje każdemu, kto będzie chciał kupić mieszkanie, wziąć kredyt, wkład własny do wysokości 100 tys. zł” – mówiła. Dodała, że jeśli w rodzinie są dzieci, to państwo będzie finansować cześć tego kredytu do wysokości 160 tys. zł. Witek mówiła też o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i pomocy podatkowej dla młodych małżeństw.

„Chcemy też wprowadzić rozwiązania do Kodeksu pracy, które umożliwią zawieranie umów z pracownikami na zasadzie elastycznego czasu pracy, gdzie pracownik będzie uzgadniał z pracodawcą formy pracy zdalnej – tak, by pomóc młodym rodzicom wychować dzieci i jednocześnie pomóc realizować się zawodowo” – mówiła Witek.

Marszałek wspomniała też o wsparciu ze strony państwa dla gmin, które będą chciały wybudować żłobek. „To program żłobek w każdej gminie” – wskazała.

Witek mówiła też m.in. o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. „Od drugiego dziecka dajemy żywą gotówkę – 12 tys. zł dla dzieci, które ukończył 12. miesiąc życia do 36. miesiąca życia” – mówiła marszałek.

Marszałek Sejmu zwróciła też uwagę na wsparcie dla seniorów, w tym na planowane w ramach Polskiego Ładu zwolnienia emerytur do 2,5 tys. zł z podatku.

Witek wspomniała również o programach zdrowotnych. „Od 1 lipca proponujemy program profilaktyka 40 plus. To pakiet darmowych badań profilaktycznych dla wszystkich, którzy ukończyli 40 lat” – mówiła.(PAP)

 

autor: Piotr Doczekalski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Jeden Komentarz

  • Leszek

    11 lipca, 2021 at 9:02 pm

    Co prawda w stoimy na skraju przepaści, ale idźmy szybko do przodu😀.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 − 1 =