PolskaZagranicaPomożemy Litwie w ochronie granic przed nielegalnymi imigrantami

Nasza Polska11 lipca, 20213 min

Trwają konsultacje i mam nadzieję, że w ciągu dni lub wręcz w ciągu najbliższych godzin wszystko zostanie ustalone tak, abyśmy mogli udzielić Litwie pomocy w ochronie granicy – powiedział prezydent Andrzej Duda w niedzielę podczas konferencji prasowej w Krakowie.

W Polsce z wizytą gości prezydent Litwy Gitanas Nauseda. W niedzielę wraz z prezydentem Andrzejem Dudą wziął udział w konferencji prasowej. W jej trakcie Nauseda powiedział, że rozmawiał z polskim prezydentem o udzieleniu Litwie pomocy w ochronie granic przed napływem nielegalnych imigrantów z Białorusi.

„Poprosiłem ministra Solocha, aby odbył szybkie konsultacje, które dzisiaj miały miejsce, były rozmowy z Komendantem Głównym Straży Granicznej. Jest jeszcze potrzeba rozmowy z ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Kamińskim. Te sprawy są w toku. Będziemy czynili wszystko, aby Litwie pomóc” – powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że tak jak i inne akcje, w ramach których Polska pomagała w ochronie granic, ta będzie konsultowana z Frontexem, unijną agencją, zajmująca się ochroną granic UE.

„Teraz też prowadzimy konsultacje z Frontexem. I liczę, że w ciągu dni czy godzin sprawa zostanie ustalona i będziemy w stanie udzielić pomocy Litwie – czy to przez zasoby ludzkie, czy też przez infrastrukturę” – powiedział prezydent Duda.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział, że Litwa liczy na wsparcie Unii Europejskiej w ochronie granic i że rozmawiał z szefem Frontexu, który obiecał pomoc w postaci sprzętu.

„Zaczęliśmy budować tymczasowy mur, ale musimy przyspieszyć ten proces, bo codziennie granice Litwy przekracza wielu emigrantów” – powiedział Gitanas Nauseda.

Dodał, że poza działaniami na rzecz ochrony granic Litwa prowadzi także działania dyplomatyczne.

„Rozmawiamy z rządami państw, z których pochodzą imigranci, oraz z rządami państw tranzytowych, m.in. z Turcją w celu ograniczenia procesu napływu imigrantów, który jest wspierany przez reżim w Białorusi” – powiedział prezydent Litwy.(PAP)

Autor: Marek Siudaj

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwanaście − 4 =