ZagranicaCzeczeńskie meczety wyłącznie dla zaszczepionych

Nasza Polska9 lipca, 20212 min

W Czeczenii będą mogły wejść w piątek do meczetów tylko osoby, które zaszczepiły się przeciw Covid-19 – poinformował Sałach-Hadżi Meżyjew, mufti tej republiki na Kaukazie Północnym, wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej.

„W ten piątek do meczetów republiki wpuszczani będą tylko mieszkańcy, którzy przeszli szczepienie (…). Prosimy Najwyższego, aby pandemia jak najszybciej się zakończyła, a meczety znowu mogły zapełnić się wiernymi” – powiedział Meżyjew.

Mufti przyznał, że w Czeczenii „widoczny jest wzrost liczby zakażonych” koronawirusem i dlatego władze religijne „zmuszone są wprowadzać tego rodzaju ograniczenia”. Zakaz odwiedzenia meczetu dla niezaszczepionych powinien – jak ocenił – zmotywować ludzi do szczepień.

Niezależne media w Rosji twierdzą, że w Czeczenii, rządzonej twardą ręką przez Ramzana Kadyrowa mieszkańcy są zmuszani do zaszczepienia się, pod groźbą np. niewydania dokumentów czy odmowy udzielenia pomocy medycznej. Portal Kawkazskij Uzieł ocenia, że motywem takich działań jest nie tylko sytuacja epidemiczna, ale i starania Kadyrowa, by przypodobać się władzom na Kremlu i wykazać wysokie tempo szczepień w regionie.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 × trzy =