PolskaCBA zatrzymało kolejną osobę w śledztwie dotyczącym Sławomira Nowaka

Magdalena Targańska7 lipca, 20215 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w środę rano kolejną osobę w śledztwie dotyczącym Sławomira N. – poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. To obywatelka Ukrainy. Kobieta usłyszy zarzuty ściśle związane z tymi, które wcześniej przedstawiono Nowakowi. Chodzi m.in. o pranie pieniędzy pochodzących z łapówek.

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym byłego Ministra Transportu Sławomira N. „CBA zatrzymało kolejną osobę w śledztwie dotyczącym Sławomira N. Podejrzany usłyszy zarzuty o charakterze korupcyjnym. Materiał dowodowy wskazuje na udział zatrzymanego w zorganizowanej grupie przestępczej kierowanej przez Sławomira N. Brawo!” – napisał w środę na Twitterze Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Podejrzaną okazała się być kobieta.

„Funkcjonariusze gdańskiej Delegatury CBA zatrzymali dzisiaj rano kolejną osobę w związku z postępowaniem przeciwko byłemu ministrowi transportu Sławomirowi N. Czynności zostały przeprowadzone w Warszawie. Tym razem w sprawie zatrzymano obywatelkę Ukrainy. Kobieta po zakończeniu czynności procesowych zostanie przewieziona do stołecznej Prokuratury Okręgowej” – podał PAP Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Kobieta zostanie doprowadzona do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszy zarzuty popełnienia przestępstw ściśle związanych z przestępstwami zarzucanymi Sławomirowi Nowakowi. Jak przekazała PAP prok. Aleksandra Skrzyniarz, chodzi m.in. o pranie pieniędzy pochodzących z czynów korupcyjnych oraz przygotowania do podrobienia dokumentów. „Zarzuty dotyczą okresu, w którym Sławomir N. pełnił funkcję Szefa Państwowej Służby Dróg Samochodowych na Ukrainie” – powiedziała prok. Skrzyniarz. Po przesłuchaniu podejrzanej, prokurator podejmie decyzje co do środków zapobiegawczych.

Z informacji przekazanych przez prokuraturę wynika, że Ukrainka jest 16 osobą, która usłyszy zarzuty w tej sprawie.

„Wielowątkowe i międzynarodowe śledztwo dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej założonej i kierowanej przez Sławomira N. W tym postępowaniu usłyszał on 17 zarzutów dotyczących m.in. założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą działającą w Warszawie, Gdańsku i na Ukrainie, przyjęcia korzyści majątkowych w kwocie 6,5 mln zł i ich żądania w wysokości 4,5 mln zł, płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji szefa Ukravtodoru, żądania i przyjmowania korzyści majątkowych w latach 2012-2013 w zamian za stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, w tym Prezesa Orlenu – Jacka K. oraz Prezesa Energii – Wojciecha T., prania brudnych pieniędzy w łącznej kwocie ok. 5 mln zł, a także płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji Szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej” – opisała rzeczniczka Prokuratury.

W sprawie zabezpieczono majątek o wartości ponad 4 mln zł., w tym luksusowy samochód, nieruchomości, dzieła sztuki i gotówkę pochodzącą najprawdopodobniej z czynów korupcyjnych zarzucanych Sławomirowi N. w kwocie 4,2 mln zł. (PAP)

 

autorka: Hanna Dobrowolska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

3 × pięć =