PolskaTrzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19? Niedzielski czeka na wyniki badań

Karol Kwiatkowski28 czerwca, 20212 min

Bardzo wstępne wyniki na temat skuteczności trzeciej dawki szczepionki na nowe mutacje koronawirusa przedstawiła Moderna – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak mówił, ta skuteczność jest „zdecydowanie wyższa, niż przy takim standardowym podaniu preparatu”.

Złożyliśmy deklarację Komisji Europejskiej, że chcemy partycypować we wspólnym mechanizmie zakupowym – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o możliwość podania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Podkreślił, że konkretne decyzje zależeć będą od wyników prowadzonych badań i wskazał, że wstępne wyniki przedstawiła już Moderna.

Minister zdrowia pytany na konferencji prasowej o to, kiedy możemy spodziewać się wyników dot. skuteczności trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19, odpowiedział, że „już takie bardzo wstępne wyniki przedstawiła Moderna”.

„Skuteczności na wszystkie nowe mutacje są zdecydowanie wyższe, niż przy takim standardowym podaniu preparatu w tej wersji. Ale to są jeszcze wyniki, które nie zostały zaudytowane, potwierdzone chociażby przez Europejską Agencję Leków, więc na razie traktujemy je jako wyniki wstępne, robocze” – mówił Niedzielski.

Wskazał, że to zależy od dwóch czynników – „po pierwsze od zakończenia procesu badania, po drugie od procesu certyfikacji przez EMA”. „My cały czas będziemy się opierali na tym potwierdzeniu wiarygodności” – zaznaczył. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwa − 1 =