Gowin: V4 proponuje pozytywny program gospodarczy dla Unii Europejskiej po pandemii

Magdalena Targańska20 czerwca, 20215 min

Grupa V4 jako pierwsza wychodzi z pozytywnym programem gospodarczym dla Unii Europejskiej po pandemii – powiedział PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Wskazał, że program mocno stawia na reindustrializację Europy.

Jak zaznaczył wicepremier Gowin przed poniedziałkowym spotkaniem w Krakowie ministrów odpowiedzialnych za gospodarkę z Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz z Francji, jest ono dowodem na znaczenie formatu Grupy Wyszehradzkiej (V4).

„Czasami była ona niesprawiedliwie traktowana jako element wyłącznie blokujący mniej korzystne inicjatywy z punktu widzenia nowych krajów UE. Tym razem będzie inaczej, deklaracja, którą w poniedziałek podpiszemy w Krakowie będzie dowodem że to, że to państwa V4, jako pierwsze w Europie wychodzą z pozytywnym programem, w jaki sposób modernizować gospodarkę europejską po pandemii oraz jak przygotować Unię Europejską na przyszłe kryzysy” – dodał.

Jak wyjaśnił, „zdecydowanie opowiadamy się za zacieśnieniem integracji gospodarczej, ale na bazie jednolitego rynku i ochrony unijnych swobód” – podkreślił.

„Z inicjatywy całej Grupy V4, a zwłaszcza Polski, mocno postawiony został postulat reindustrializacji Europy” – powiedział. Dodał, że Polska zgadza się z tymi krajami, które mówią o potrzebie autonomii strategicznej, a więc o potrzebie uniezależnienia się Europy od dostaw produktów i technologii, zwłaszcza leków z krajów spoza Europy.

Jak zaznaczył, tej autonomii w dziedzinie gospodarki, powinna towarzyszyć dobre relacji transatlantyckie i ścisła współpraca z USA.

„To spotkanie będzie okazją nie tylko do wymiany doświadczeń pięciu krajów w wychodzeniu z pandemii, ale zakończy się konkretnymi postulatami w zakresie wspólnego rozwoju przemysłu farmaceutycznego i wyrobów medycznych” – zapowiedział wicepremier Gowin.

Dodał, że ważne jest to, że wspólne stanowisko V4 zyskało poparcie rządu francuskiego. „Wiadomo jak istotną rolę pod względem gospodarczym i politycznym odgrywa w Europie Paryż” – podkreślił.

Zauważył, że współpraca gospodarcza między Paryżem a Warszawą bardzo się ostatnio zintensyfikowała, zwłaszcza w takich obszarach, jak szybkie koleje i sztuczna inteligencja. „W tych dwóch obszarach, Francja ma do zaoferowania rozwiązania na najwyższym światowym poziomie” – wskazał.

Według Gowina, spotkanie w Krakowie będzie pierwszym tak ważnym od wybuchu pandemii wspólnym głosem grupy państw „nowej” UE, którzy mają do zaproponowania partnerom „starej” Unii rozwiązania, które zyskały zainteresowanie także ważnemu państwu w UE, jak Francja.

W poniedziałek w Krakowie spotkają się ministrowie ds. gospodarczych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Francji. W spotkaniu wezmą udział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, minister gospodarki, finansów i odbudowy Francji Bruno Le Maire, wicepremier, minister przemysłu i handlu Czech Karel Havlicek, słowacki minister gospodarki Richard Sulik oraz węgierski minister innowacji i technologii Laszlo Palkovics. (PAP)

 

autorki: Longina Grzegórska-Szpyt, Magdalena Jarco

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *