PolskaGowin: V4 proponuje pozytywny program gospodarczy dla Unii Europejskiej po pandemii

Magdalena Targańska20 czerwca, 20215 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Grupa V4 jako pierwsza wychodzi z pozytywnym programem gospodarczym dla Unii Europejskiej po pandemii – powiedział PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Wskazał, że program mocno stawia na reindustrializację Europy.

Jak zaznaczył wicepremier Gowin przed poniedziałkowym spotkaniem w Krakowie ministrów odpowiedzialnych za gospodarkę z Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz z Francji, jest ono dowodem na znaczenie formatu Grupy Wyszehradzkiej (V4).

„Czasami była ona niesprawiedliwie traktowana jako element wyłącznie blokujący mniej korzystne inicjatywy z punktu widzenia nowych krajów UE. Tym razem będzie inaczej, deklaracja, którą w poniedziałek podpiszemy w Krakowie będzie dowodem że to, że to państwa V4, jako pierwsze w Europie wychodzą z pozytywnym programem, w jaki sposób modernizować gospodarkę europejską po pandemii oraz jak przygotować Unię Europejską na przyszłe kryzysy” – dodał.

Jak wyjaśnił, „zdecydowanie opowiadamy się za zacieśnieniem integracji gospodarczej, ale na bazie jednolitego rynku i ochrony unijnych swobód” – podkreślił.

„Z inicjatywy całej Grupy V4, a zwłaszcza Polski, mocno postawiony został postulat reindustrializacji Europy” – powiedział. Dodał, że Polska zgadza się z tymi krajami, które mówią o potrzebie autonomii strategicznej, a więc o potrzebie uniezależnienia się Europy od dostaw produktów i technologii, zwłaszcza leków z krajów spoza Europy.

Jak zaznaczył, tej autonomii w dziedzinie gospodarki, powinna towarzyszyć dobre relacji transatlantyckie i ścisła współpraca z USA.

„To spotkanie będzie okazją nie tylko do wymiany doświadczeń pięciu krajów w wychodzeniu z pandemii, ale zakończy się konkretnymi postulatami w zakresie wspólnego rozwoju przemysłu farmaceutycznego i wyrobów medycznych” – zapowiedział wicepremier Gowin.

Dodał, że ważne jest to, że wspólne stanowisko V4 zyskało poparcie rządu francuskiego. „Wiadomo jak istotną rolę pod względem gospodarczym i politycznym odgrywa w Europie Paryż” – podkreślił.

Zauważył, że współpraca gospodarcza między Paryżem a Warszawą bardzo się ostatnio zintensyfikowała, zwłaszcza w takich obszarach, jak szybkie koleje i sztuczna inteligencja. „W tych dwóch obszarach, Francja ma do zaoferowania rozwiązania na najwyższym światowym poziomie” – wskazał.

Według Gowina, spotkanie w Krakowie będzie pierwszym tak ważnym od wybuchu pandemii wspólnym głosem grupy państw „nowej” UE, którzy mają do zaproponowania partnerom „starej” Unii rozwiązania, które zyskały zainteresowanie także ważnemu państwu w UE, jak Francja.

W poniedziałek w Krakowie spotkają się ministrowie ds. gospodarczych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Francji. W spotkaniu wezmą udział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, minister gospodarki, finansów i odbudowy Francji Bruno Le Maire, wicepremier, minister przemysłu i handlu Czech Karel Havlicek, słowacki minister gospodarki Richard Sulik oraz węgierski minister innowacji i technologii Laszlo Palkovics. (PAP)

 

autorki: Longina Grzegórska-Szpyt, Magdalena Jarco

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

piętnaście − 2 =