ZagranicaBrandenburgia chce ściślej współpracować z Polską

Magdalena Targańska16 czerwca, 20213 min

W najbliższych latach Brandenburgia chce jeszcze ściślej współpracować z Polską – zdecydował rząd tego sąsiadującego z Polską kraju związkowego Niemiec. To także wkład landu w obchody 30-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Przedstawiona strategia sąsiedztwa zawiera konkretne cele, które mają zostać zrealizowane do 2030 roku.

Brandenburska minister finansów i spraw europejskich Katrin Lange wymieniła trzy główne cele: zapewnienie spójności transgranicznej, osiągnięcie zrównoważonego wzrostu we wspólnym regionie oraz zabezpieczenie i podniesienie jakości życia bez barier, również dla przyszłych pokoleń – informuje agencja dpa.

Brandenburgia jest pierwszym wschodnioniemieckim krajem związkowym, który przedstawił taką strategię, również jako wkład w obchody 30-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie – podkreśliła Lange. Traktat z Polską został podpisany 17 czerwca 1991 roku.

W celu stworzenia bezpośredniej sieci kontaktów z inicjatywy krajowego rządu ma powstać portal internetowy służący do bezpośredniej komunikacji pomiędzy organizacjami z Polski i Brandenburgii. Informacje o aktualnych brandenbursko-polskich tematach i działaniach mają być udostępniane w języku polskim na istniejącej stronie brandenburgia.pl. Ponadto ministerstwo ds. europejskich zamierza koordynować program mentoringu w celu wspierania spotkań partnerskich. „W dokumencie strategicznym napisano, że nadal należy rozwijać wielo- i dwujęzyczność w komunikacji zewnętrznej” – pisze dpa.

Traktat między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany w Bonn 17 czerwca 1991 r. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

cztery × 4 =