PolskaGIS opublikował aneks dot. wymagań higieniczno-sanitarnych dla obozów pod namiotami

Karol Kwiatkowski7 czerwca, 20214 min

Uczestnikami obozu pod namiotami powinny być dzieci z jednego środowiska – np. szkoły czy miejscowości. Lokalizacja obozu powinna umożliwić dojazd m.in. karetki pogotowia ratunkowego – wynika z aneksu GIS dot. wymagań higieniczno-sanitarnych dla obozów pod namiotami w związku z epidemią COVID-19.

Na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego ukazał się aneks instrukcji GIS w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami w związku z epidemią COVID-19.

Dokument określa dodatkowe wymagania higieniczno-sanitarne i przeciwepidemiczne podczas wypoczynku dzieci i młodzieży prowadzonego metodą harcerską w formie stacjonarnych obozów pod namiotami i obozów wędrownych. Podkreślono w nim, że organizator wypoczynku stosować ma się w pierwszej kolejności do nakazów i ograniczeń przeciwepidemicznych określanych przez Radę Ministrów, „stosując zapisy niniejszego aneksu w odniesieniu do ich łagodzenia lub zaostrzania.”

Wśród głównych założeń mających zwiększać bezpieczeństwo jest wytyczna, wedle której uczestnikami danej formy wypoczynku będą dzieci i młodzież z jednego środowiska (np. szkoła, osiedle, miejscowość).

„Zaleca się, aby (program wypoczynku – PAP) uwzględniał ograniczenie do minimum kontaktu uczestników z osobami postronnymi” – napisano.

Dodatkowo lokalizacja obozu powinna umożliwić kontakt telefoniczny z rodzicami, opiekunami prawnymi uczestników obozu, lekarzem oraz umożliwiać dojazd, w szczególności straży pożarnej, karetki pogotowia ratunkowego.

Wskazano, że w miarę możliwości nie należy angażować do prowadzenia zajęć z uczestnikami obozu kadry powyżej 60. roku życia.

Z kolei przed rozpoczęciem obozu należy zorganizować szkolenie kadry z zakresu zachowania zasad bezpieczeństwa w okresie COVID-19. „Jeżeli jest to możliwe, szkolenie mogą prowadzić specjaliści ds. bezpieczeństwa i higieny pracy” – zaznaczono.

Z aneksu wynika również, że organizator obozu powinien poinformować osoby z kadry, że nie mogą uczestniczyć w obozie, gdy zaobserwują u siebie niepokojące objawy, wskazujące na infekcję lub inną chorobę, w tym w szczególności chorobę zakaźną oraz gdy podlegają obowiązkowej kwarantannie lub izolacji. Zdrowe muszą być też dzieci i młodzież, o czym poświadczyć mają rodzice lub opiekunowie prawni.

W dokumencie określono też wymagania dotyczące przygotowania i podawania żywności, urządzeń sanitarnych, dbania o higienę, gospodarowania odpadami i opieki medycznej. Określono też procedury zapobiegawcze w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem u uczestnika, kierownika lub wychowawcy wypoczynku podczas obozu.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

pięć − 4 =