PolitykaPolitycy PSL i Lewicy sceptyczni ws. powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki

Nasza Polska5 czerwca, 20215 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Bez przekonania i ze sceptycyzmem politycy PSL i Lewicy odebrali pojawiające się w ostatnich dniach doniesienia o ewentualnym powrocie Donalda Tuska na polską scenę polityczną. „Nie widzę dla niego przestrzeni” – powiedział PAP poseł PSL-KP Krzysztof Paszyk.

Z kolei zdaniem Krzysztofa Gawkowskiego (Lewica) ponowne zaangażowanie Tuska w politykę krajową jeszcze bardziej spolaryzowałoby polską politykę.

Od kilku dni media donoszą, że rozważany jest konkretny plan powrotu Donalda Tuska na krajową scenę polityczną. Doniesieniom tym Tusk nie zaprzeczył. Pytany o powrót do polskiej polityki w piątek w TVN24 powiedział, że „mentalnie, emocjonalnie, życiowo” jest gotów podjąć każdą decyzję, „żeby pomóc odwrócić ten bardzo niebezpieczny dla Polski bieg spraw”. Dodał, że nie chodzi o spełnienie jakiejś ambicji personalnej, ale celu, jakim jest przywrócenia ładu demokratycznego w Polsce.

Poseł Krzysztof Paszyk komentując te doniesienia w rozmowie z PAP powiedział, że nie widzi obecnie miejsca dla Donalda Tuska na polskiej scenie politycznej. „Nie bardzo widzę przestrzeni, w której Donald Tusk miałby czynnie brać udział w polityce krajowej. Owszem jest przestrzeń dla jego trafnych komentarzy i spostrzeżeń, ale na jego czynną rolę lidera nie bardzo widzę miejsca” – zaznaczył poseł.

Jego zdaniem ewentualny powrót Tuska do krajowej polityki jest najbardziej oczekiwany przez Jarosława Kaczyńskiego i kierownictwo PiS. „Wtedy znacznie łatwiej uprawiałoby się PiS-owi politykę. Mogliby powrócić do utartych kolein polityki: Tusk-Kaczyński” – zauważył Paszyk.

Jak dodał, „Donald Tusk sam nie widzi dla siebie miejsca jako czynnego lidera”. „Jego partia, z której wyszedł do pełnienia roli europejskich, ma przewodniczącego, którego kadencja jeszcze trwa. A rozmowa o koalicjach z udziałem Donalda Tuska, które miałyby powstać to political fiction” – podkreślił poseł Paszyk.

Szef klubu Lewicy w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że były lider PO „z polskiej polityki nie odchodził w wielkiej chwale”. „Dzisiaj powrót Donalda Tuska też nie będzie prosty, dlatego że jeszcze bardziej spolaryzowałby polską scenę polityczną i utrwaliłby podział na +tych od Kaczyńskiego+ i na +tych od Tuska+” – powiedział Gawkowski.

Jak zauważył, w polskiej polityce potrzeba świeżego powietrza, a Donald Tusk mógłby do niej wnieść „więcej takiego zgęstniałego powietrza”. „Nie czuję wielkiego optymizmu do zapowiedzi Tuska o powrocie i jednocześnie nie rozumiem tych w Platformie, którzy uważają, że mógłby być jej zbawcą. W polityce trzeba szukać nowych liderów, a nie wracać do starych, bo jak ktoś wchodzi do starej rzeki po raz drugi, to może się przekonać, że porażka jest bliżej niż zwycięstwo” – podkreślił poseł.

Pytany, co jego zdaniem mogłoby pomóc Platformie, Gawkowski odparł, że wbrew pozorom kibicuje Borysowi Budce, żeby „udało mu się Platformę Obywatelską wyciągnąć na prostą”. W jego ocenie „znacząca Platforma” to dobry partner dla Lewicy i innych partii opozycyjnych, a także „szansa na pozytywną rozmowę o tym, jak odebrać władzę PiS-owi”.

Zdaniem polityka Lewicy dzisiaj najważniejszą rzeczą dla Platformy jest mocny fundament programowy. „Jego ewidentnie brakuje i myślę, że na tym dzisiaj powinien skupić swoją uwagę Borys Budka, żeby program był czytelny, żeby Platforma nie stała w rozkroku w wielu sprawach, tak jak się to ma dotychczas” – podkreślił. (PAP)

autorzy: Mateusz Mikowski, Agnieszka Ziemska

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

18 − 9 =