Tomczyk o głosowaniu Senatu ws. ustawy ratyfikacyjnej: wpadka senatorów, będą konsekwencje

Magdalena Targańska28 maja, 20214 min

To wpadka, która nie powinna się zdarzyć, będą wyciągnięte konsekwencje wobec senatorów – powiedział w piątek szef klubu KO Cezary Tomczyk, odnosząc się do czwartkowego głosowania nad ustawą ratyfikacyjną dot. Funduszu Odbudowy UE.

Senat bez poprawek przyjął w czwartek ustawę ratyfikacyjną związaną z wdrożeniem Funduszu Odbudowy UE. Wcześniej niespodziewanie senatorowie odrzucili poprawkę KO i PSL, która zakładała wprowadzenie do ustawy preambuły regulującej sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy. O odrzuceniu preambuły, jak wynika z informacji na stronie internetowej Senatu, zdecydowały głosy dwóch senatorów KO. Przeciw zagłosował Aleksander Pociej, a udziału w głosowaniu nie wziął Leszek Czarnobaj. Obaj głosowali zdalnie.

Szef kluby KO Cezary Tomczyk powiedział w Polsat News, że głosowanie było „ewidentną wpadką dwóch senatorów”.

„To wpadka, która nie powinna się zdarzyć. Będą wyciągnięte konsekwencje wobec senatorów” – zapowiedział szef klubu KO.

Senatorowie KO przeprosili za czwartkową „wpadkę” ws. głosowania nad ustawą ratyfikacyjną dot. Funduszu Odbudowy UE.

Senator Pociej przeprosił w czwartek za swą pomyłkę. Polityk tłumaczył na konferencji prasowej, że równolegle, kiedy trwały głosowania w Senacie, obradowały władze Rady Europy, których jest członkiem. „Podejmowaliśmy decyzje dotycząca tego, czy na najbliższym plenarnym posiedzeniu Rady Europy, będziemy mówić na temat porwania samolotu Ryanair i tego wszystkiego, co się później wydarzyło z panem (Ramanem) Pratasiewiczem na Białorusi. Równoległe głosowania, jak się okazuje, nie zawsze da się pogodzić. Pomyliłem się za co bardzo wszystkich przepraszam” – oświadczył Pociej.

Ubolewanie z powodu wyniku głosowania wyraził też szef senackiego klubu Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki. „Ja ze swojej strony, jako przewodniczący klubu senackiego Koalicji Obywatelskiej, też chciałem naszych wyborców i wszystkich obywateli za tą wpadkę przeprosić” – powiedział senator. Jak podkreślał, wszystkie procedury w klubie zadziałały. „Przypominaliśmy wszystkim o tym głosowaniu, o jego wadze. Niestety nie dopilnowaliśmy wyniku, jednego głosu zabrakło, aby tę poprawkę w formie preambuły wprowadzić” – przyznał Bosacki.

Senator przekazał też „wyrazy ubolewania i przeprosin” w imieniu senatora Czarnobaja, któremu – jak tłumaczył – „zawiesiło się połączenie”. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk