GospodarkaKAS: w sprawie wyłudzeń VAT skontrolowano 71 firm, na kontach zablokowano ponad 3 mln zł

Nasza Polska28 maja, 20213 min

W wyniku akcji na terenie kilku województw KAS rozbiła grupę przestępczą; przeszukano ponad 140 miejsc należących do 71 firm, na kontach zablokowano ponad 3 mln zł – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek.

Jak poinformowała Wielanek, 300 funkcjonariuszy i pracowników lubelskiej, podkarpackiej, podlaskiej i kujawsko-pomorskiej KAS oraz funkcjonariuszy KAS z Ministerstwa Finansów wzięło udział w akcji rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, która wprowadzała do obrotu gospodarczego fikcyjne faktury.

„Weszli oni jednocześnie do ponad 140 miejsc. Przeszukali firmy i pomieszczenia mieszkalne, w których mogła być przechowywana fikcyjna dokumentacja finansowo-księgowa i inne dowody przestępczej działalności – wyłudzania podatku VAT oraz podatku dochodowego. W sumie skontrolowali 71 podmiotów gospodarczych, głównie z branży budowlanej i usług informatycznych” – wyjaśniła rzeczniczka.

Grupa przestępcza w latach 2018-2020 wprowadziła do obrotu gospodarczego fałszywe faktury o wartości ponad 300 mln zł. Straty Skarbu Państwa z tytułu podatku dochodowego i podatku VAT sięgają ponad 30 mln zł.

Zgodnie z przekazanymi informacjami, lubelska KAS zatrzymała cztery osoby podejrzane o organizowanie przestępczego procederu. Dwie z nich zostały już tymczasowo aresztowane. KAS zablokowała też rachunki bankowe podejrzanych podmiotów – ponad 3 mln zł.

Czynności procesowe w sprawie prowadzi Lubelski Urzędu Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu.

„Tak szeroko zakrojona akcja możliwa była dzięki czynnościom operacyjnym prowadzonym od jakiegoś czasu przez lubelską KAS” – podkreśliła Wielanek. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

5 + 5 =