PolskaPSL chce sankcji dla Białorusi

Magdalena Targańska24 maja, 20214 min

Skończył się czas poklepywania Alaksandra Łukaszenki po plecach i trzeba wprowadzić sankcje, które dotkną przede wszystkim reżim; nawet jeżeli dotkną też obywateli Białorusi, to oni są na to przygotowani – powiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL).

W niedzielę pod pretekstem zagrożenia bombowego Białoruś zmusiła do lądowania na lotnisku w Mińsku zarejestrowany w Polsce samolot linii Ryanair, lecący z Aten do Wilna. Doszło wówczas do zatrzymania lecącego w nim opozycyjnego aktywisty Ramana Pratasiewicza, który żyje na emigracji.

W poniedziałek wicemarszałek Zgorzelski i poseł Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) spotkali się z przedstawicielami opozycji na Białorusi. Zgorzelski podkreślił na konferencji prasowej po spotkaniu, że zatrzymanie Pratasiewicza jest „aktem niedopuszczalnym”. Jak dodał, Alaksandr Łukaszenka przekroczył już kolejną granicę.

„Skończył się czas poklepywania Łukaszenki po plecach i trzeba po prostu wprowadzić sankcje, które dotkną przede wszystkim reżim. Nawet jeżeli dotkną też obywateli Biorusi, to usłyszeliśmy dzisiaj, że oni są na to przygotowani, będą mogli i są w stanie znieść te sankcje po to tylko, żeby przestać markować całą sytuację” – powiedział wicemarszałek Sejmu.

„Albo rzetelna, prawdziwa polityka, która polega na sankcjach, a przede wszystkim sankcjach personalnych wobec tego dyktatora i członków tego reżimu, albo po prostu ludzie, którzy walczą o swoją wolność i demokrację będą uznawali, że zostali pozostawieni sami sobie” – dodał Zgorzelski.

Zapowiedział też, że wraz z Władysławem Teofilem Bartoszewskim wystąpi do ministerstwa sprawiedliwości o to, „aby stworzono takie możliwości iż obywatele narodowości polskiej prześladowani na Białorusi będą mogli być pod opieką państwa polskiego”. „Mamy także pewne propozycje na rzecz uznania Łukaszenki jako terrorysty” – dodał Zgorzelski.

W ocenie Bartoszewskiego w tej sprawie należy podjąć logiczne kroki. „Jeżeli Łukaszenka jest dyktatorem, nie jest uznawany jako prezydent przez żadne państwo UE, a teraz dokonuje, sprowadza zbrojnie na ziemię samolot cywilny zarejestrowany w innym państwie unijnym, to należy to uznać za akt politycznego terroru” – powiedział poseł PSL.

Obecny na konferencji białoruski polityk i dyplomata Pawieł Łatuszka dziękował przedstawicielom PSL za to spotkanie. „Jeszcze raz widzimy, że jest ponadpartyjna zgoda wszystkich sił politycznych w Polsce co do wspierania drogi ku demokracji narodu białoruskiego” – podkreślił Łatuszka.

„Apelujemy do Unii Europejskiej, do Brukseli o podjęcie konkretnych działań, kroków ku temu, żeby zmusić reżim, zaprzestać masowe represje w stosunku do narodu europejskiego, bo Białorusini przecież są narodem europejskim, żeby zmusić reżim do zorganizowania demokratycznych wyborów na Białorusi” – dodał. (PAP)

 

autor: Edyta Roś

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

11 + siedem =