Herman Van Rompuy doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

Były przewodniczący Rady Europejskiej i były premier Belgii Herman Van Rompuy otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Uczelnia, która obchodzi swoje 76-lecie, doceniła zasługi polityka dla integracji europejskiej i rozwoju europejskich uniwersytetów.

„Uniwersytet Łódzki jest wspólnotą. Często powtarzamy to stwierdzenie i zawsze jesteśmy z niego dumni, ale dziś, w kontekście wręczenia doktoratu honoris causa panu przewodniczącemu Hermanowi Van Rompuyowi, ma ono znaczenie wyjątkowe. Wręczamy ten tytuł człowiekowi, który przez wiele lat, jak sam mówił, o wspólnotę walczył – najpierw o tę w swojej ojczyźnie, a następnie o wspólnotę europejską. O tę drugą w czasie wielkiego kryzysu gospodarczego” – podkreśliła rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Elżbieta Żądzińska podczas uroczystości nadania tytułu doktora h.c., która z powodu ograniczeń pandemicznych odbyła się w formule online.

Senat uczelni w ograniczonym składzie zebrał się w pałacu Biedermanna w Łodzi, a laureat brał udział w jego posiedzeniu dzięki połączeniu internetowemu, podobnie jak publiczność. Decyzja o uhonorowaniu b. przewodniczącego Rady Europejskiej zapadła w Łodzi już w ubiegłym roku, ale dopiero teraz udało się ją urzeczywistnić. Sam Van Rompuy wyraził nadzieję, że będzie to ostatnia uroczystość z konieczności organizowana w takiej formie. Dodał, że po ustaniu pandemii chciałby odwiedzić łódzką uczelnię.

„Motto tego uniwersytetu brzmi: +Veritas et libertas+, prawda i wolność. Podróż w poszukiwaniu nigdy się nie kończy. Poszukiwanie może odbywać się tylko w duchu wolności. Myśli są wolne. Nasze uniwersytety odgrywały i odgrywają w tym wielką rolę. Ten uniwersytet jest stosunkowo młody, ale wpisuje się w wielką europejską tradycję ośrodków myśli i badań naukowych” – zaznaczył Herman Van Rompuy.

Uniwersytet Łódzki przyznał tytuł Hermanowi Van Rompuyowi m.in. z uwagi na jego zasługi dla integracji europejskiej, ale również za jego wkład w rozwój europejskich uniwersytetów.

„Fundamentalnymi powodami nadania doktoratu h.c. Hermanowi Van Rompuyowi jest uznanie jego zasług dla rozwoju integracji europejskiej oraz docenienie wyjątkowej roli, jaką odegrał w życiu politycznym i społecznym krajów europejskich w trudnym okresie kryzysu gospodarczego. Przyznajemy ten doktorat orędownikowi trwałego rozwoju zjednoczonej Europy. A trwały rozwój jest możliwy, gdy polityka jest przewidywalna, gospodarka stabilna, a społeczeństwo świadome swoich praw” – wyjaśnił promotor doktoratu, dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ prof. Rafał Matera.

Po przyjęciu tytułu Van Rompuy wygłosił wykład poświęcony głównym filarom i wartościom Unii Europejskiej.

„Tego, czego bronimy wewnątrz, w ramach UE, bronimy również na zewnątrz i vice versa. Zatem również w polityce zagranicznej nie możemy milczeć w kwestii praw człowieka i godności ludzkiej. Inne podmioty na świecie muszą się do tego przyzwyczaić. Nie oznacza to, że współpracujemy gospodarczo i ekologicznie tylko z krajami o podobnych poglądach. Musimy mieć jasność co do naszych zasad, a jednocześnie zawsze być gotowi do zaangażowania się w dialog z innymi w imię naszych interesów i ogólnego dobra ludzkości” – powiedział.

Herman Van Rompuy urodził się w 1947 r. w Etterbeek w Belgii. W 1965 r. ukończył Kolegium Świętego Jana Berchmansa w Brukseli. Trzy lata później uzyskał licencjat z filozofii na Katolickim Uniwersytecie w Leuven, a w 1971 r. otrzymał tam stopień magistra ekonomii. Po studiach pracował w administracji Narodowego Banku Belgii, aktywnie angażując się w działalność belgijskiej Chrześcijańskiej Partii Ludowej.

Od 1978 r. pozostawał w najwyższych władzach partii. Był wicepremierem i ministrem budżetu, a od połowy lat 90. członkiem belgijskiej Izby Reprezentantów. Był też wybierany do parlamentu w 1999, 2003 i 2007 r. W grudniu 2008 r. objął stanowisko premiera Belgii.

W 2009 r. został wybrany na pierwszego stałego przewodniczącego Rady Europejskiej, pełniąc urząd przez dwie kadencje do listopada 2014 r.

Herman Van Rompuy udzielał się również w życiu naukowym i kulturalnym. Był dyrektorem Centrum Studiów Politycznych, Ekonomicznych i Społecznych, profesorem w Handelshogeschool w Antwerpii. Po zakończonej prezydenturze był profesorem na Uniwersytecie w Leuven i Kolegium Europejskim w Brugii.

Belgijski polityk wielokrotnie gościł w Polsce. Jest wielbicielem twórczości polskiej noblistki Olgi Tokarczuk. Od 2018 r. jest przewodniczącym Kolegium Europejskiego w Brugges i w Natolinie pod Warszawą.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

czternaście − 8 =