Niedzielski: system opieki zdrowotnej powinien być kształtowany wokół pacjenta, a nie obok niego

Nasza Polska21 maja, 20213 min

System opieki zdrowotnej powinien być kształtowany wokół pacjenta, a nie obok niego – podkreślał w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapewnił, że w kolejnych tygodniach będą pojawiały się następne projekty realizujące założenia Polskiego Ładu.

W piątek w Chełmie (woj. lubelskie) odbywa się debata z udziałem szefa resortu zdrowia o zawartych w Polskim Ładzie propozycjach w dziedzinie ochrony zdrowia.

Minister Niedzielski w swoim wystąpieniu ocenił, że dzięki ogłoszeniu Polskiego Ładu system ochrony zdrowia „otrzymał nowy, potężny impuls, który nadaje nową perspektywę i roztacza stabilną ścieżkę rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce i co najważniejsze – (…) w zupełnie nowej filozofii”. Zapewnił, że konkretne projekty realizujące te założenia „będą się pojawiały systematycznie w kolejnych tygodniach, tak jak już w tym tygodniu przedstawiamy pierwszy projekt”.

Przypomniał, że w Polskim Ładzie znalazła się gwarancja wzrostu środków na system opieki zdrowotnej. Według jego założeń w najbliższych sześciu latach wydatki na zdrowie mają się zwiększyć do 7 proc. PKB. W 2023 r. mają osiągnąć 6 proc. PKB.

Niedzielski zaznaczył jednocześnie, że „pieniądze są oczywiście ważne, ale w systemie opieki zdrowotnej najważniejszy jest pacjent”. „Jeżeli pacjent nie jest postawiony w centrum ochrony zdrowia, to nic nie jest na właściwym miejscu. To pacjent musi kumulować uwagę, musimy mieć zawsze z tyłu głowy (…) obraz, jakie będą skutki wydatkowania tych środków dla pacjentów. Bo możemy kupować kolejne sprzęty, budować nowoczesne bloki, możemy wydawać miliardy złotych, ale jeżeli pacjent nie jest w centrum uwagi tych wszystkich projektów, to to wszystko będzie tworzyło pustkę” – powiedział Niedzielski.

„Jako minister zdrowia tego rządu, rządu Zjednoczonej Prawicy, przyjąłem sobie za cel przywrócić sens systemowi ochrony zdrowia w Polsce. Moim celem i celem tego rządu będzie i jest kształtowanie systemu opieki zdrowotnej wokół pacjenta, a nie obok niego” – podkreślił.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk