Indie/ Lekarze: sterydy używane w leczeniu Covid-19 mogą mieć związek z „czarnym grzybem”

Magdalena Targańska21 maja, 202112 min

W Indiach wzrasta liczba przypadków mukormykozy, groźnej grzybicy atakującej pacjentów z Covid-19. Tamtejsi lekarze podejrzewają, że może to mieć związek z leczeniem choroby sterydami – podała w piątek AP.

Mukormykoza, nazywana „czarnym grzybem”, to rzadka, lecz poważna choroba wywoływana przez grzyby naturalnie występujące w środowisku. Infekcji ulegają zwykle osoby o osłabionej odporności, np. leczone sterydami, takimi jak deksametazon, którym leczy się cięższe przypadki Covid-19 w szpitalach. Grzybica najczęściej rozwija się w zatokach i w nosie, lecz może także atakować mózg i oczy, a leczenie jej w zaawansowanym stadium jest bardzo trudne i może wymagać operacji.

Gazeta „The Indian Express” podała w piątek, że w samym Delhi odnotowano 197 przypadków „czarnego grzyba”.

Liczba zakażeń koronawirusem wykrytych w ciągu ostatniej doby wyniosła 259 591, zaś w związku z Covid-19 zmarło 4209 osób. AP przekazała, że w metropoliach takich jak Delhi i Bombaj zauważa się w ostatnich dniach poprawę, jednak trudna sytuacja panuje w małych miejscowościach oraz wsiach, w których rozwój epidemii drastycznie nadwyrężył system opieki zdrowotnej.

Z danych indyjskiego ministerstwa zdrowia wynika, że od początku pandemii koronawirusem zakaziło się ponad 26 mln osób, z których 291 331 zmarło. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • Leszek

    21 maja, 2021 at 11:14 am

    Matematycznie wygląda to tak, jak przy 7.000 zakażeń w Polsce. A dlatego, że w Indiach jest 1.366.000.000 ludności.
    Przestańcie straszyć, zacznijcie liczyć.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk