GospodarkaPolskaPolski Ład zacznie się od zmian w ochronie zdrowia

Nasza Polska17 maja, 20214 min

Na najbliższej Radzie Ministrów omówimy tematy związane ze służbą zdrowia; od tego zaczynamy Polski Ład – poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek wyruszył w objazd po Polsce, aby promować ten program. Podczas wizyty w Stężycy (woj. lubelskie) szef rządu został zapytany, kiedy pomysły z Polskiego Ładu wejdą w życie. „Ruszamy z realizacją pomysłów i projektów z Polskiego Ładu już w tym tygodniu” – przekazał.

„Na najbliższej Radzie Ministrów omówimy tematy związane ze służbą zdrowia” – poinformował premier. „To są tematy, które już mają przygotowane wiele ustaw i jestem po dyskusji z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia, z panem ministrem Adamem Niedzielskim” – dodał szef rządu. „Wiem, że ten program naprawy, usprawnienia polskiej służby zdrowia, ruszy szybko” – podkreślił.

Zaznaczył także, że to skomplikowana materia. „Nawet w Europie Zachodniej, w najbogatszych krajach świata, wiemy doskonale, jakie niedoskonałości czy jakie niedociągnięcia w służbie zdrowia funkcjonują, występują” – powiedział Morawiecki.

„Chcemy bardzo kompleksowo podejść do tego programu, od tego zaczynamy Polski Ład. Będziemy dyskutować o sieci szpitali, centrum obsługi pacjenta, zwiększeniu dostępu do specjalistów, funduszu modernizacji szpitali, funduszu dla chorób rzadkich, krajowej sieci onkologicznej, krajowej sieci kardiologicznej – kompleksowy program, który ma być spięty zmianą systemową, taką która doprowadzi do tego, że polscy pacjenci będą też oceniali jakość funkcjonowania polskiej służby zdrowia, a więc od tego zaczynamy Polski Ład już wkrótce, już w tym tygodniu” – zapewnił premier Mateusz Morawiecki. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

9 + 17 =