Wyższa kwota wolna od podatku? Oto Nowy Polski Ład

Magdalena Targańska15 maja, 20213 min

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych oraz likwidację „szkodliwego i niesprawiedliwego” degresywnego systemu podatkowego zapowiedział w sobotę podczas prezentacji Polskiego Ładu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Inna z zapowiedzi dotyczy stworzenia 500 tys. miejsc pracy.

W swoim przemówieniu prezes PiS stwierdził, że jednym z sukcesów rządu Zjednoczonej Prawicy jest niskie bezrobocie. „Ale nasze przedsięwzięcia w ramach tego programu dadzą – co najmniej, w tym pierwszym rzucie, bez dalszych efektów – 500 tysięcy miejsc pracy” – powiedział podczas sobotniej prezentacji Polskiego Ładu.”Jest także bardzo ważna dla wielu milionów ludzi sprawa płac, a także emerytur. I tutaj chciałem powiedzieć, że z jednej strony likwidujemy szkodliwy, niesprawiedliwy i niespotykany właściwie na świecie degresywny system podatkowy, a z drugiej strony podnosimy sumę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych” – powiedział. Jak stwierdził, oznacza to, że podatku nie będzie się płacić od 65 proc. emerytur, a także od najniższej płacy.

„Gdzieś do pięciu tysięcy złotych różnica będzie odczuwalna, ale ci, którzy zarabiają do 10 czy nawet 10,5 tysiąca miesięcznie (…) też będą mieli – niewielką – ale dopłatę” – dodał, mówiąc o pozostałych Proponujemy podwyższenie II progu podatkowego; w tej chwili to 85 tys. zł rocznie, będzie to 120 tys. zł – powiedział w sobotę podczas prezentacji Polskiego Ładu wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapowiedział również zniesienie umów śmieciowych.

Kaczyński wskazał też, że zmiany proponowane w Polskim Ładzie dotyczą również kwestii organizacji pracy i będą nastawione na wsparcie pracy zdalnej czy regulacje elastycznej formy pracy dostosowanej do młodych rodzicó

„Będziemy też dążyć do tego, aby zostały zniesione umowy śmieciowe, od razu będą oskładkowane. Dążymy do tego, aby w krótkim czasie powstał jeden mechanizm, jeden model kontraktu pracy” – zapowiedział Kaczyńsk

Oszacował, że po wprowadzeniu tych zmian „w kieszeniach kilkunastu milionów ludzi znajdzie się przynajmniej 18 mld dodatkowych zł”

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk