Hiszpania/ Lekarz negujący pandemię zawieszony w prawie do wykonywania zawodu

Znany z negowania pandemii Covid-19 lekarz z Majorki dr Angel Ruiz Valdepenas został zawieszony na sześć lat w prawie do wykonywania zawodu lekarza za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat tej choroby – ogłosiła Hiszpańska Izba Lekarska.

Informację o ukaraniu Ruiza-Valdepenasa potwierdził we wtorek balearski portal Mallorca Confidencial, przypominając, że medyk wielokrotnie wygłaszał w miejscach publicznych opinie, jakoby pandemia była mistyfikacją.

Hiszpańska Izba Lekarska dodatkowo nałożyła na lekarza negacjonistę karę finansową w wysokości 16,6 tys. euro.

Media w Hiszpanii przypominają, że dr Ruiz-Valdepenas wielokrotnie uczestniczył również w protestach przeciwko obostrzeniom sanitarnym spowodowanym przez pandemię.

W uzasadnieniu decyzji kierownictwo izby wyjaśniło, że podczas protestów oraz w swoich wpisach publikowanych w sieciach społecznościowych hiszpański lekarz wzywał do nieposłuszeństwa wobec władz sanitarnych oraz do rezygnacji z noszenia masek ochronnych.

W listopadzie rząd Pedro Sancheza ogłosił, że uruchomi procedury służące ukaraniu lekarzy negujących publicznie istnienie pandemii Covid-19. Ówczesny minister zdrowia Salvador Illa ujawnił wówczas, że władze Hiszpanii planują “z całą surowością karać” lekarzy negujących istnienie Covid-19 lub rozsiewających nieprawdziwe informacje o tej chorobie.

Illa wyjaśnił, że celem działań sankcjonujących dezinformowanie o pandemii będzie działająca w kilku krajach świata, w tym również na terenie Hiszpanii, międzynarodowa organizacja “Lekarze dla Prawdy”, która m.in. podważa istnienie pandemii, a także odradza pacjentom szczepienie się przeciwko koronawirusowi.

Według szacunków publicznej telewizji TVE w Hiszpanii należy do organizacji “Lekarze dla Prawdy” ponad 200 medyków.

Marcin Zatyka (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk