ABW zatrzymała kolejne dwie osoby podejrzewane o wyłudzenia podatków

Nasza Polska11 maja, 20214 min

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejne dwie osoby podejrzewane o wyłudzenia podatków – dowiedziała się we wtorek PAP. Miały one działać w grupie przestępczej, która naraziła Skarb Państwa na straty ponad 84 mln zł. Obu aresztowano.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział we wtorek PAP, że dwie zatrzymane przez ABW osoby podejrzewane są o nielegalny obrót produktami paliwowymi. Jeden z zatrzymanych miał kierować grupą przestępczą, a drugi zarządzać spółkami, które pozorowały obrót paliwem i wystawiały fałszywe faktury pozwalające na wyłudzenia podatku dochodowego i VAT.

Agenci łódzkiego wydziału zamiejscowego delegatury ABW w Katowicach zatrzymali ich 4 maja – podał rzecznik. Do tej pory zarzuty przedstawiono 29 osobom – dodał.

„Materiał dowodowy wskazuje, że jeden z zatrzymanych miał kierować zorganizowaną grupą przestępczą i faktycznie zarządzać działalnością podmiotów wprowadzających do obrotu produkty paliwowe pochodzące z nielegalnego źródła” – podał Żaryn. „Drugi mężczyzna miał zarządzać działalnością spółek pozorujących obrót paliwem” – dodał.

„Firmy miały wytwarzać fikcyjne faktury VAT oraz przyjmowały na swoje rachunki środki finansowe pochodzące z nadużyć. Środki te były następnie transferowane do kantoru wymiany walut, skąd – po przewalutowaniu – były wypłacane w gotówce i przekazywane organizatorom przestępstwa” – wyjaśnił rzecznik.

Poinformował, że według śledczych, spółki zaangażowane w nielegalny proceder wystawiły puste faktury o wartości przekraczającej 246 mln zł brutto, a uszczuplenia podatkowe w VAT i CIT szacowane są na co najmniej 84 mln zł.

W nadzorującej śledztwo ABW Prokuraturze Regionalnej w Łodzi jeden z zatrzymanych usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a drugi – udziału w takiej grupie. Oskarżono ich także o popełnienie przestępstw skarbowych i pranie pieniędzy. Za zarzucane podejrzanym czyny grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 25 lat.

Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec obu zatrzymanych przez ABW trzymiesięczny areszt. (PAP)

Aleksander Główczewski

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk