Duchowość10. rocznica beatyfikacji Jana Pawła II

Magdalena Targańska1 maja, 20215 min

„Jan Paweł II jest błogosławiony” – te słowa Benedykta XVI wypowiedziane podczas beatyfikacji polskiego papieża wywołały entuzjazm setek tysięcy osób z całego świata uczestniczących w mszy na placu Świętego Piotra. W sobotę mija 10. rocznica tego wydarzenia.

Beatyfikacja Jana Pawła II była jednym z największych wydarzeń w historii Kościoła, podobnie jak jego uroczystości pogrzebowe w 2005 roku.

Szacuje się, że na mszę beatyfikacyjną przybyło ponad milion osób ze wszystkich kontynentów; wśród nich około 300 tysięcy Polaków. Ci, którzy nie zmieścili się na placu przed bazyliką w Watykanie, obserwowali uroczystości w innych punktach Rzymu.

Benedykt XVI, który przewodniczył mszy, powiedział w homilii 1 maja 2011 roku: „Już sześć lat minęło od dnia, w którym zebraliśmy się na tym placu, aby celebrować pogrzeb papieża Jana Pawła II. Ból utraty był głęboki, ale jeszcze większe było poczucie jakiejś ogromnej łaski, która otaczała Rzym i cały świat: łaski, która była owocem całego życia mojego ukochanego poprzednika, a szczególnie jego świadectwa w cierpieniu”.

„Już tamtego dnia czuliśmy unosząca się woń świętości, a lud Boży na różne sposoby okazywał swoją cześć dla Jana Pawła II. Dlatego chciałem, aby – przy koniecznym poszanowaniu prawa Kościoła – jego proces beatyfikacyjny przebiegał w sposób możliwie najszybszy. I oto nadszedł oczekiwany dzień; przyszedł szybko, ponieważ tak podobało się Bogu: Jan Paweł II jest błogosławiony” – dodał papież.

Benedykt XVI mówił, że Karol Wojtyła zasiadł na Stolicy Piotrowej „przynosząc ze sobą głęboką refleksję nad konfrontacją pomiędzy marksizmem i chrześcijaństwem, skupioną na człowieku”.

„Jego przesłanie brzmiało: człowiek jest drogą Kościoła, a Chrystus jest drogą człowieka” – wskazywał papież Ratzinger. Wyraził przekonanie, że jego poprzednik „na nowo ukierunkował chrześcijaństwo ku przyszłości, Bożej przyszłości, wykraczającej poza historię, lecz również w niej zakorzenionej”.

„Ten ładunek nadziei, który w pewien sposób został zawłaszczony przez marksizm oraz ideologię postępu, słusznie oddał on chrześcijaństwu” – zauważył.

Benedykt XVI zgodził się na otwarcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II miesiąc po jego śmierci, uchylając tym samym wymóg 5-letniego okresu oczekiwania. Proces kanoniczny trwał rekordowo krótko.

Po beatyfikacji grób papieża został przeniesiony z Grot Watykańskich do bazyliki Świętego Piotra; do kaplicy św. Sebastiana, w pobliżu Piety Michała Anioła.

Trzy lata po beatyfikacji, 27 kwietnia 2014 roku Jan Paweł II został ogłoszony świętym przez Franciszka, w obecności emerytowanego papieża Benedykta XVI.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

czternaście − 1 =