PolitykaPoseł Gdula: Lewica nie może odwracać się od UE

Magdalena Targańska1 maja, 20214 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Jesteśmy przekonani, że Lewica, która 18 lat temu wprowadzała Polskę do UE nie może się dzisiaj od tej UE odwracać ze względu na krótkoterminowe interesy polityczne – mówił w sobotę w Krakowie poseł Lewicy Maciej Gdula.

Jak powiedział, posłowie Lewicy zagłosują za przyjęciem Krajowego Planu Odbudowy pod warunkiem, że jego ostateczna wersja zostanie oficjalnie przedstawiona Komisji Europejskiej.

Posłanka Daria Gosek-Popiołek przypomniała, że przedstawiciele Lewicy w rozmowach z rządem i klubem PiS dotyczących Funduszu Odbudowy i KPO postulowali, m.in. aby weprzeć najbardziej poszkodowane w wyniku pandemii branże takie jak gastronomia i turystyka, żeby 850 ml euro z Funduszu Odbudowy przeznaczyć na wsparcie szpitali powiatowych i wybudować 75 tys. mieszkań na wynajem. Lewica chce także, aby wydawanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy nadzorował Komitet Monitorujący złożony z przedstawicieli związków zawodowych, pracodawców, samorządów i rządu.

„Już rok jesteśmy w pandemii z ograniczeniami i restrykcjami. Pandemia zaatakowała zdrowie ludzi na całym świecie, ale zaatakowała też miejsca pracy. Wiele osób straciło zatrudnienie, wiele branż zostało bardzo dotkniętych obostrzeniami. Ludzie musieli zmienić sposób pracy” – mówił poseł Maciej Gdula. Dodał, że wszyscy mamy nadzieję na powrót do normalności, a szansą, że marzenia o zmianie zamienią się w realne projekty i działania są właśnie fundusze z UE.

„Jeśli tylko Krajowy Plan Odbudowy w tym wynegocjowanym przez nas kształcie trafi oficjalnie do Komisji Europejskiej, my będziemy głosować za i trzymać się naszych ustaleń” – zapowiedział Gdula.

Posłowie Lewicy zastrzegli, że jeżeli plan ten nie zostanie oficjalnie wysłany Komisji to będą oni wnioskować o przełożenie posiedzenia Sejmu. Mówił o tym w piątek także lider Wiosny Robert Biedroń. „Jeżeli rząd nie wyśle KPO do Komisji Europejskiej do 3 maja, to Lewica będzie się domagać przełożenia posiedzenia Sejmu” – poinformował PAP Biedroń.

W 2020 r. przywódcy państw członkowskich na unijnych szczytach w Brukseli wynegocjowali kształt unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz zupełnie nowego instrumentu finansowego UE, Funduszu Odbudowy, który ma być reakcją na kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię COVID-19. Aby uruchmić wypłatę środków z FO, kraje członkowskie muszą ratyfikować grudniową decyzję Rady Europejskiej o zwiększeniu zasobów własnych UE. Z kolei podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy będzie Krajowy Plan Odbudowy.(PAP)

 

autor:Małgorzata Wosion-Czoba

 

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

sixteen + 6 =