Nasza historiaZagranicaRocznica wyzwolenia Dachau. „Zbrodnie, które się tu wydarzyły nie znikną”

Nasza Polska29 kwietnia, 20214 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Podobnie jak w ubiegłym roku, pandemia koronawirusa uniemożliwiła świętowanie wyzwolenia obozu koncentracyjnego Dachau z udziałem tysięcy gości, w tym ocalałych i wyzwolicieli. „Ciche upamiętnienie”, było jedynym wydarzeniem, które odbyło się nie w internecie, tylko bezpośrednio w miejscu pamięci.

W „cichym upamiętnieniu” w Międzynarodowym Miejscu Pamięci Dachau wzięli w czwartek udział: ocalały z obozu Abba Naor, przewodnicząca parlamentu krajowego Bawarii Ilse Aigner, minister spraw wewnętrznych landu Joachim Herrmann, wiceprzewodniczący parlamentu krajowego Bawarii Karl Freller i zastępca dyrektora miejsca pamięci Christoph Thonfeld – pisze „Sueddeutsche Zeitung”.

Karl Freller mówił, że dziś w Dachau może być spokojniej niż zwykle. „Ale pomnik nigdy nie będzie cichym miejscem. Zbrodnie, które się tu wydarzyły nie znikną”.

W latach 1933-1945 Niemcy zamordowali w Dachau ponad 41 500 osób. Ocalały z Zagłady 93-letni Abba Naor od dziesięcioleci mówi w szkołach o tym, co wydarzyło się w obozach. W czwartek zacytował list od pewnego ucznia, który poprosił go, aby nie przestawał przekazywać „znaczenia życia bez nienawiści, ponieważ nienawiść jest źródłem wszelkiego zła”. Abba Naor stwierdził: „Dzieci w Bawarii rozumieją więcej niż dorośli. Bawaria może być dumna ze swojej młodzieży”.

Współczesnych świadków, takich jak Abba Naor, jest coraz mniej. Jednocześnie, w czasach pandemii, na sile zyskują narracje spiskowe, podobnie jak antysemityzm. Porównania, które trywializują Holocaust, nie są rzadkością podczas demonstracji przeciwko ograniczeniom pandemicznym. Ilse Aigner mówiła: „Kto w związku z koronawirusem przypina sobie żółtą gwiazdę, porównuje się z Anne Frank lub Sophie Scholl, ten jest winny relatywizacji Holokaustu”.

Obchody 76. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau rozpoczęły się w czwartek. Podobnie jak w ubiegłym roku, ze względu na pandemię, muszą odbywać się głównie w przestrzeni wirtualnej. Potrwają do niedzieli.

Konzentrationslager (KL) Dachau, pierwszy obóz koncentracyjny w Niemczech został utworzony w Bawarii przez niemieckich nazistów na rozkaz Heinricha Himmlera w 1933 r. Stał się „wzorem” dla wszystkich kolejnych niemieckich obozów koncentracyjnych. Podobnie jak w Auschwitz, na bramie obozu w Dachau widniał napis „Arbeit macht frei”. KL Dachau było miejscem, w których dokonywano wielu eksperymentów pseudomedycznych na więźniach. Według dokumentacji obozowej w okresie 1933–1945 ogólna liczba więźniów wyniosła ok. 206 tysięcy. Niemiecki obóz został wyzwolony przez Amerykanów 29 kwietnia 1945 roku.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

szesnaście − 10 =