Nasza historiaPolskaMuzeum Auschwitz zaprasza uczniów do akcji społecznej

Karol Kwiatkowski29 kwietnia, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Jednym z najważniejszych projektów Muzeum Auschwitz realizowanym w związku ze zbliżającą się 81. rocznicą deportacji pierwszych Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz jest stworzenie wersji wideo książki „Początki Auschwitz w pamięci pierwszego transportu polskich więźniów politycznych” autorstwa dyrektora Muzeum dr. Piotra M. A. Cywińskiego – informuje Muzeum na swojej stronie internetowej.

W publikacji fragmenty relacji byłych więźniów zestawiono w siedmiu rozdziałach tworzących płynnie opowiedzianą historię 728 mężczyzn, którzy m.in. za działalność konspiracyjną oraz próby przedostania się do armii polskiej we Francji, trafili z więzienia w Tarnowie do Auschwitz.

Do udziału w tym społecznym przedsięwzięciu Muzeum zaprasza młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Każdy fragment relacji z książki zostanie odczytany przez inną osobę, a całość zostanie zmontowana w jeden film, który Muzeum opublikuje na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych w dniu rocznicy – 14 czerwca.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

– To niezwykle ważne, by w aktywną pamięć o tych tragicznych wydarzeniach włączać młode pokolenie. Nasza propozycja ma być takim dobrym impulsem do działania. Chcielibyśmy, by w projekt zaangażowali się uczniowie z całej Polski, a może i z zagranicy – powiedział Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum.

Na zgłoszenia Muzeum czeka do 9 maja. Wybrane osoby otrzymają następnie fragment relacji do samodzielnego nagrania oraz informacje techniczne.

Źródło: Muzeum Auschwitz

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

19 − 13 =