Rocznica wyzwolenia Dachau. „Zbrodnie, które się tu wydarzyły nie znikną”

Nasza Polska29 kwietnia, 20214 min

Podobnie jak w ubiegłym roku, pandemia koronawirusa uniemożliwiła świętowanie wyzwolenia obozu koncentracyjnego Dachau z udziałem tysięcy gości, w tym ocalałych i wyzwolicieli. „Ciche upamiętnienie”, było jedynym wydarzeniem, które odbyło się nie w internecie, tylko bezpośrednio w miejscu pamięci.

W „cichym upamiętnieniu” w Międzynarodowym Miejscu Pamięci Dachau wzięli w czwartek udział: ocalały z obozu Abba Naor, przewodnicząca parlamentu krajowego Bawarii Ilse Aigner, minister spraw wewnętrznych landu Joachim Herrmann, wiceprzewodniczący parlamentu krajowego Bawarii Karl Freller i zastępca dyrektora miejsca pamięci Christoph Thonfeld – pisze „Sueddeutsche Zeitung”.

Karl Freller mówił, że dziś w Dachau może być spokojniej niż zwykle. „Ale pomnik nigdy nie będzie cichym miejscem. Zbrodnie, które się tu wydarzyły nie znikną”.

W latach 1933-1945 Niemcy zamordowali w Dachau ponad 41 500 osób. Ocalały z Zagłady 93-letni Abba Naor od dziesięcioleci mówi w szkołach o tym, co wydarzyło się w obozach. W czwartek zacytował list od pewnego ucznia, który poprosił go, aby nie przestawał przekazywać „znaczenia życia bez nienawiści, ponieważ nienawiść jest źródłem wszelkiego zła”. Abba Naor stwierdził: „Dzieci w Bawarii rozumieją więcej niż dorośli. Bawaria może być dumna ze swojej młodzieży”.

Współczesnych świadków, takich jak Abba Naor, jest coraz mniej. Jednocześnie, w czasach pandemii, na sile zyskują narracje spiskowe, podobnie jak antysemityzm. Porównania, które trywializują Holocaust, nie są rzadkością podczas demonstracji przeciwko ograniczeniom pandemicznym. Ilse Aigner mówiła: „Kto w związku z koronawirusem przypina sobie żółtą gwiazdę, porównuje się z Anne Frank lub Sophie Scholl, ten jest winny relatywizacji Holokaustu”.

Obchody 76. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau rozpoczęły się w czwartek. Podobnie jak w ubiegłym roku, ze względu na pandemię, muszą odbywać się głównie w przestrzeni wirtualnej. Potrwają do niedzieli.

Konzentrationslager (KL) Dachau, pierwszy obóz koncentracyjny w Niemczech został utworzony w Bawarii przez niemieckich nazistów na rozkaz Heinricha Himmlera w 1933 r. Stał się „wzorem” dla wszystkich kolejnych niemieckich obozów koncentracyjnych. Podobnie jak w Auschwitz, na bramie obozu w Dachau widniał napis „Arbeit macht frei”. KL Dachau było miejscem, w których dokonywano wielu eksperymentów pseudomedycznych na więźniach. Według dokumentacji obozowej w okresie 1933–1945 ogólna liczba więźniów wyniosła ok. 206 tysięcy. Niemiecki obóz został wyzwolony przez Amerykanów 29 kwietnia 1945 roku.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk