Jednym z najważniejszych projektów Muzeum Auschwitz realizowanym w związku ze zbliżającą się 81. rocznicą deportacji pierwszych Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz jest stworzenie wersji wideo książki „Początki Auschwitz w pamięci pierwszego transportu polskich więźniów politycznych” autorstwa dyrektora Muzeum dr. Piotra M. A. Cywińskiego – informuje Muzeum na swojej stronie internetowej.
W publikacji fragmenty relacji byłych więźniów zestawiono w siedmiu rozdziałach tworzących płynnie opowiedzianą historię 728 mężczyzn, którzy m.in. za działalność konspiracyjną oraz próby przedostania się do armii polskiej we Francji, trafili z więzienia w Tarnowie do Auschwitz.
Do udziału w tym społecznym przedsięwzięciu Muzeum zaprasza młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Każdy fragment relacji z książki zostanie odczytany przez inną osobę, a całość zostanie zmontowana w jeden film, który Muzeum opublikuje na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych w dniu rocznicy – 14 czerwca.
– To niezwykle ważne, by w aktywną pamięć o tych tragicznych wydarzeniach włączać młode pokolenie. Nasza propozycja ma być takim dobrym impulsem do działania. Chcielibyśmy, by w projekt zaangażowali się uczniowie z całej Polski, a może i z zagranicy – powiedział Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum.
Pomóż nam upamiętnić pierwszych Polaków deportowanych do #Auschwitz. Weź udział w naszym specjalnym projekcie online na #14czerwca.
Zapraszamy uczniów, by pomogli nam stworzyć film z relacjami byłych więźniów. Szczegóły:https://t.co/60uUCav4WS
Prosimy o RT! pic.twitter.com/boCA35pDru
— Muzeum Auschwitz (@MuzeumAuschwitz) April 29, 2021
Na zgłoszenia Muzeum czeka do 9 maja. Wybrane osoby otrzymają następnie fragment relacji do samodzielnego nagrania oraz informacje techniczne.
Źródło: Muzeum Auschwitz