PolskaW maju na pewno nie zostaną poluzowane obostrzenia na granicach

Nasza Polska28 kwietnia, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Obostrzenia przy przekraczaniu granicy Polski na pewno nie będą luzowane w maju – podkreślił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski w RMF FM zaznaczył, że mimo znoszenia restrykcji w różnych sferach gospodarki to te, które obowiązują na granicach i zgodnie z którymi po przekroczeniu granicy Polski trafia się na kwarantannę, zostaną zachowane. „Te obostrzenia na pewno nie będą w maju luzowane” – powiedział.

Odnosząc się do trudnej sytuacji epidemicznej w Indiach, wskazywał, że dodatkowo nie latają w tej chwili tam samoloty z Polski. Na uwagę, że z tego kraju można jednak „wydostać się do Europy”, latając z przesiadkami, odparł, że dlatego jest karta pasażera.

„Nawet chcemy wersję elektroniczną przygotować, która będzie to weryfikowała, ale też to jest akurat obszar, który wymaga koordynacji na poziomie UE” – powiedział. Jak zaznaczył, wiceminister infrastruktury Marcin Horała wystąpił do odpowiedniej komisarz o podjęcie działań w tym zakresie.

Obecne zasady kwarantanny granicznej obowiązują od ostatnich dni marca i dotyczą podróżujących do Polski każdego rodzaju transportem, jak również przekraczających granicę pieszo.

Zgodnie z nimi przybywający do Polski z państw Strefy Schengen obejmowani są kwarantanną, chyba że mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa sprzed maksymalnie 48 godzin, są ozdrowieńcami lub zaszczepili się przeciw COVID-19. Z obowiązku tego zwolnieni są m.in. pracownicy transgraniczni (chyba że przylecieliby samolotem), kierowcy zawodowi i wielu innych.

W przypadku przybywających spoza Strefy Schengen na kwarantannę kierowany jest każdy podróżny i nie zwalnia go test wykonany w kraju, z którego przybywa. Wszyscy mogą za to wykonać test w Polsce i skrócić kwarantannę, jeśli wynik będzie negatywny.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

eight − 4 =