PolskaW maju na pewno nie zostaną poluzowane obostrzenia na granicach

Nasza Polska28 kwietnia, 20213 min

Obostrzenia przy przekraczaniu granicy Polski na pewno nie będą luzowane w maju – podkreślił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski w RMF FM zaznaczył, że mimo znoszenia restrykcji w różnych sferach gospodarki to te, które obowiązują na granicach i zgodnie z którymi po przekroczeniu granicy Polski trafia się na kwarantannę, zostaną zachowane. „Te obostrzenia na pewno nie będą w maju luzowane” – powiedział.

Odnosząc się do trudnej sytuacji epidemicznej w Indiach, wskazywał, że dodatkowo nie latają w tej chwili tam samoloty z Polski. Na uwagę, że z tego kraju można jednak „wydostać się do Europy”, latając z przesiadkami, odparł, że dlatego jest karta pasażera.

„Nawet chcemy wersję elektroniczną przygotować, która będzie to weryfikowała, ale też to jest akurat obszar, który wymaga koordynacji na poziomie UE” – powiedział. Jak zaznaczył, wiceminister infrastruktury Marcin Horała wystąpił do odpowiedniej komisarz o podjęcie działań w tym zakresie.

Obecne zasady kwarantanny granicznej obowiązują od ostatnich dni marca i dotyczą podróżujących do Polski każdego rodzaju transportem, jak również przekraczających granicę pieszo.

Zgodnie z nimi przybywający do Polski z państw Strefy Schengen obejmowani są kwarantanną, chyba że mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa sprzed maksymalnie 48 godzin, są ozdrowieńcami lub zaszczepili się przeciw COVID-19. Z obowiązku tego zwolnieni są m.in. pracownicy transgraniczni (chyba że przylecieliby samolotem), kierowcy zawodowi i wielu innych.

W przypadku przybywających spoza Strefy Schengen na kwarantannę kierowany jest każdy podróżny i nie zwalnia go test wykonany w kraju, z którego przybywa. Wszyscy mogą za to wykonać test w Polsce i skrócić kwarantannę, jeśli wynik będzie negatywny.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

5 × 1 =