PolskaOd 15 maja kibice wracają na trybuny – w 25 procentach

Nasza Polska28 kwietnia, 20214 min

Od 15 maja kibice będą mogli wrócić częściowo na obiekty sportowe na świeżym powietrzu, na razie przy wypełnieniu trybun maksymalnie w 25 procentach. To ważna informacja przede wszystkim dla sympatyków piłki nożnej oraz żużla.

O powrocie części publiczności na stadiony poinformowano podczas środowej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

„Od 15 maja 25 procent publiczności w obiektach sportowych na świeżym powietrzu i to jest na pewno dobra informacja dla wszystkich kibiców” – przyznał minister Niedzielski.

Rozgrywki piłkarskiej ekstraklasy kończą się 16 maja, co oznacza, że kibice będą mogli zobaczyć – przy 25-procentowym zapełnieniu trybun – spotkania 30. kolejki. W ostatnich miesiącach, z powodu pandemii koronawirusa, stadiony pozostawały puste.

„Ostatnia kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasy 2020/21 z kibicami na stadionach!” – napisano na Twitterze spółki prowadzącej te rozgrywki.

Jeszcze bardziej skorzystają niższe ligi piłkarskie – na przykład pierwsza (czyli zaplecze ekstraklasy) kończy sezon dopiero 13 czerwca, a następnie odbędą się mecze barażowe o awans od ekstraklasy.

Z kolei na 26 maja zaplanowano w Gdańsku finał Ligi Europy UEFA.

Częściowe otwarcie stadionów jest także ważną informacją dla kibiców żużla. W tej dyscyplinie ruszyły już rozgrywki w dwóch najwyższych klasach, a na początku maja na tor wyjadą zawodnicy 2. ligi (trzeci poziom).

Jak poinformował minister Niedzielski, od 1 maja zostaną wprowadzone jednolite zasady dotyczące uprawiania sportu na świeżym powietrzu – limit uczestników zostanie zwiększony z 25 do 50 osób.

„Chcemy, żeby sport był pierwszym krokiem w kierunku luzowania obostrzeń” – podkreślił.

Odnosząc się do zamkniętych obiektów sportowych, szef MZ powiedział, że rząd też chce wykonać w tym przypadku „taki nieśmiały krok”.

Od 29 maja kryte obiekty sportowe będą mogły przyjąć 50 procent chętnych, nie tylko dzieci i młodzież. Przy założeniu, że tendencje spadkowe pandemii będą kontynuowane.

„Pod koniec maja otworzymy kryte obiekty sportowe – w tym baseny – tym razem dla wszystkich, również z obłożeniem 50 proc. To jest ten czas, gdy będziemy chcieli otworzyć również siłownie, kluby fitness, solaria, z limitem, który funkcjonuje już teraz, dla takich większych przestrzeni” – powiedział minister. Według informacji na stronie gov.pl limit to jedna osoba na 15 m kw. (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

osiem + 6 =