NaukaPowstała szczepionka przeciwko malarii. Skuteczność 77 proc.

Karol Kwiatkowski25 kwietnia, 20213 min

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego przedstawili wyniki badania fazy IIb szczepionki przeciw malarii, które wykazało wysoką skuteczność 77% w ciągu dwunastu miesięcy obserwacji. 

W 2019 roku zgłoszono 229 milionów przypadków malarii klinicznej, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że malaria powoduje ponad 400 000 zgonów rocznie na całym świecie i twierdzi, że postęp w zmniejszaniu śmiertelności z powodu malarii utknął w martwym punkcie w ostatnich latach. Większość zgonów dotyczy dzieci w Afryce, gdzie w wielu krajach obserwuje się bardzo wysokie wskaźniki przenoszenia.

W swoich ustaleniach (opublikowanych na SSRN / Preprints z The Lancet) naukowcy zauważają, że jako pierwsi osiągnęli cel mapy drogowej technologii szczepionek przeciw malarii Światowej Organizacji Zdrowia, aby szczepionka miała co najmniej 75% skuteczności.

Randomizowane, kontrolowane, podwójnie zaślepione badanie fazy IIb przeprowadzone zostało w Burkina 450 dzieci, w wieku 5-17 miesięcy, zostało zrekrutowanych z obszaru zlewiska Nanoro, obejmującego 24 wioski i około 65 000 mieszkańców.

Uczestników podzielono na trzy grupy, przy czym dwie pierwsze grupy otrzymały R21 / Matrix-M (z niską lub wysoką dawką adiuwanta Matrix-M), a trzecia – szczepionkę przeciw wściekliźnie jako grupę kontrolną. Dawki podawano od maja do sierpnia 2019 r., przed szczytowym sezonem malarii.

Naukowcy podają skuteczność szczepionki na poziomie 77% w grupie otrzymującej wyższą dawkę adiuwanta i 71% w grupie adiuwanta o niższej dawce, w ciągu 12 miesięcy obserwacji, bez odnotowania żadnych poważnych zdarzeń niepożądanych związanych ze szczepionką.

W następstwie tych wyników badanie fazy IIb, finansowane z programu EDCTP2 wspieranego przez Unię Europejską, zostało rozszerzone o szczepienie przypominające podane przed kolejnym sezonem malarii rok później.

Naukowcy rozpoczęli teraz rekrutację do badania licencyjnego III fazy badań klinicznych na dużą skalę u 4800 dzieci w wieku od 5 do 36 miesięcy w czterech krajach afrykańskich.

Źródło: University of Oxford.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 + siedemnaście =