ZagranicaHiszpania/ Pandemia skróciła średnią długość życia o ponad 1,5 roku

Karol Kwiatkowski24 kwietnia, 20212 min

Pandemia Covid-19 w ubiegłym roku skróciła średnią długość życia w Hiszpanii o ponad półtora roku – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut im. Karola III w Madrycie, które w sobotę opisuje publiczna rozgłośnia RNE.

Studium opublikowane przez stołeczny ośrodek badań zdrowia publicznego pokazuje, że w 2020 r. zanotowano o ponad 68 tys. zgonów więcej niż rok wcześniej.

Instytut przypomniał, że pomiędzy lutym ub.r., kiedy pojawiły się pierwsze przypadki Covid-19, a grudniem 2020 r. w całym kraju służby medyczne potwierdziły ponad 51 tys. zgonów spowodowanych zakażeniem koronawirusem.

“O ile w 2019 r. średnia długość życia wynosiła 84 lata, o tyle już rok później zmniejszyła się do 82,4 roku” – wskazał ośrodek badawczy.

Władze Instytutu Karola III odnotowały, że w naznaczonym pandemią 2020 r. Hiszpania była krajem UE o największym spadku średniej długości życia.

Rozgłośnia RNE, powołując się na statystyki Eurostatu, przypomniała, że do znaczącego spadku tego wskaźnika doszło również w Bułgarii – o 1,5 roku, a także na Litwie, w Polsce i Rumunii, gdzie wyniósł 1,4 roku.

Według szacunków służb medycznych Hiszpanii do soboty zmarło w tym kraju wskutek zakażenia koronawirusem 77,6 tys. osób, a zakaziło się 3,46 mln.

Marcin Zatyka (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 + pięć =