Ks. prof. Witczyk: Pismo Święte objawia rodzinie jej tożsamość

Karol Kwiatkowski18 kwietnia, 20216 min

Pismo Święte objawia rodzinie jej tożsamość broniąc ją przed współczesną często antychrześcijańską mentalnością. – powiedział PAP ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II z okazji Niedzieli Biblijnej i V Narodowego Czytania Pisma Świętego.

Hasłem V Narodowego Czytania Pisma Świętego w tym roku są słowa „Ewangelia Jezusa Chrystusa – Syna Bożego”.

Narodowe Czytanie Pisma Świętego inauguruje 13. Tydzień Biblijny, którego hasło „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy” nawiązuje do tematu roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce.

Dzieło Biblijne, które patronuje obchodom, zachęca do uroczystego otwarcie Ewangelii według św. Marka przed mszą św. albo na samym jej początku. Kontynuacją tego winna być lektura osobista bądź rodzinna. W świątyniach wierni otrzymają karteczkom z referencjami do konkretnych fragmentów Pisma Św. tzw. sigla, w których obok zdań z Ewangelii będą także fragmenty z księgi Mądrości.

„Wybraliśmy 14. rozdział Ewangelii wg. Św. Marka, w którym Jezus mówi, że pragnie spożywać Paschę ze swoimi uczniami, posyłając ich, aby ją przygotowali. Następnie jest opis Ostatniej Wieczerzy” – powiedział ks. prof. Witczyk.

Wyjaśnił, że jest to odpowiedź na coraz częstsze bluźnierstwa i profanacje świątyń, czy Najświętszego Sakramentu.

„Czytając ten rozdział warto podjąć głębszą osobistą refleksję nad swoim stosunkiem do eucharystii. W tym kontekście można także zadać sobie pytanie: czym jest dla mnie msza św.; czy nie jestem obojętny, pasywny – wobec różnych ataków na Kościół, miejsca sakralne, czy samą godność celebrowania liturgii” – powiedział przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

Nawiązując do posynodalnej adhortacji papieża Benedykta XVI „Verbum Domini” ks. prof. Witczyk zwrócił uwagę, że medytacja Pisma Świętego jest wsparcie w budowaniu więzi małżeńskich i rodzinnych.

„Nie chodzi tylko o poznanie informacji na temat osoby Jezusa Chrystusa i jego dokonań na ziemi, ale przede wszystkim o wniknięcie w Ducha Ewangelii. Słowo Boże m.in. +objawia chrześcijańskiej rodzinnie jej tożsamość – czym ona jest i czym powinna być według zamysłu Pana+” – powiedział duchowny.

Zaznaczył, że „Słowo Boże broni także rodziny przed współczesną często antychrześcijańską mentalnością lekceważącą więź małżeńską, zróżnicowanie płciowe, czy samą płodność wskazując ich miejsce i wartość w ludzkim życiu”.

„Słowo Boże także uświęca małżeństwo – jak pisze papież Benedykt XVI +Jezus włączył małżeństwo do instytucji swojego królestwa wynosząc do rangi sakramentu, to co pierwotnie wpisane było w ludzką naturę” – dodał.

Ks. prof. Witczyk podkreślił również, że „Pismo Świętego uczy też małżonków, czym jest autentyczna miłość – że jest ona wierna, cierpliwa, wybaczająca – jak czytamy w liście do Koryntian”.

Centralne obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego zaplanowane są w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie o godz. 9.00 liturgii będzie przewodniczył bp. Piotr Jarecki, oraz w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 11.00, pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza.

Patronatem honorowym V Narodowe Czytanie Pisma Świętego objął przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki oraz premier RP Mateusz Morawiecki. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *