DuchowośćArcybiskup Grzegorz Ryś przedłużył dyspensę dotyczącą uczestnictwa w mszy świętej

Karol Kwiatkowski18 kwietnia, 20214 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś do 3 maja przedłużył dyspensę dotyczącą obowiązku uczestnictwa w mszy świętej w niedziele i święta. Powodem kolejnej już decyzji zwierzchnika łódzkiego Kościoła jest pandemia i rosnąca liczba osób przebywających na kwarantannie.

„Maja?c na uwadze trwaja?ce wcia?z˙ zagroz˙enie zdrowia i z˙ycia spowodowane panującą epidemią, przedłuz˙am udzielenie – zgodnie z kanonami: 87 §1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego – dyspensy od obowia?zku uczestnictwa we Mszy s´wie?tej w niedziele i s´wie?ta nakazane do dnia 3 maja br. włącznie wszystkim wiernym archidiecezji ło´dzkiej, a także osobom przebywaja?cym w tym czasie na jej terenie. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność w te dni na Mszy świętej nie jest obciążona grzechem” – napisał abp Ryś w dokumencie opublikowanym na stronie Archidiecezji Łódzkiej.

Metropolita zachęcił także osoby korzystające z dyspensy do udziału we mszy świętej w dni powszednie „z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych”. Polecił też wszystkim trwanie na osobistej i rodzinnej modlitwie, a także pozostawanie w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

„W związku z trwającym czasem Komunii świętej wielkanocnej usilnie zachęcam do przystępowania do sakramentu pojednania i pokuty, a księży proszę o jak najszersze umożliwienie korzystania z niego w dni powszednie i świąteczne” – zaznaczył abp Ryś.

Wcześniej łódzka kuria poinformowała, że organizowanie uroczystości I Komunii św. w terminie wiosennym jest możliwe, jednak przy zachowaniu przepisów sanitarnych w związku z epidemią koronawirusa.

Sekretarz Wydziału Duszpasterstwa ks. Hubert Kempiński wskazał, by – po uzgodnieniu z rodzicami dzieci – pierwszokomunijne msze odbywały się w mniejszych grupach, nie tylko w niedziele, ale również w inne dni tygodnia. Przypomniał też o możliwości organizowania ich dla kilkorga lub pojedynczych dzieci w gronie najbliższej rodziny.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

4 + 4 =