PolskaDwa programy zdrowotne po pandemii – onkologiczny i kardiologiczny

Magdalena Targańska16 kwietnia, 202113 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Dwa programy zdrowotne po pandemii – onkologiczny i kardiologiczny powstają już w Polsce, żeby zapewnić opiekę dla chorych osób, które z powodu pandemii mają obecnie gorszy dostęp do leczenia – mówił w piątek w Gdańsku podczas premier Mateusz Morawiecki.

Pytany na konferencji prasowej o tzw. nadmiarowe zgony i wysokie miejsce Polski w statystyce przygotowanej przez Financial Times – 5. miejsce w UE pod względem przyrostu zgonów, 4. jeśli chodzi o nadmiarowe zgony na 1000 osób i 3. wynik w liczbach bezwzględnych, premier powiedział, że te dane są bardzo niepokojące.

„Oczywiście teraz cały czas oprócz walki z Covid-19 dyskutujemy z Ministerstwem Zdrowia, w jaki sposób zadbać o zdrowie we wszystkich innych obszarach naszego życia” – zapewnił. Wyjaśnił, że chodzi o wszystkie te choroby, które nas często dziesiątkują i które są cały czas głównymi przyczynami zgonów – choroby sercowo-naczyniowe, wieńcowe, czy nowotworowe. „To prawdziwa plaga dzisiejszych czasów” – dodał.

Szef rządu zapewnił, że nie czekając na to, co będzie dalej „wszedł” z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim w dwa wielkie programy – walki z nowotworami i walki o zdrowsze życie w szeroko rozumianej kardiologii.

„Tutaj nasza narodowa sieć onkologiczna i narodowa sieć kardiologiczna są odpowiedzią na te podstawowe bolączki. Będziemy w związku z tym robić wszystko, co w naszej mocy, żeby zwiększyć potencjał służby zdrowia, dostępność do specjalistów” – powiedział premier.

Podkreślił, że jeśli chodzi o sprzęt, to szefowie placówek medycznych mówią mu, że jest dostępny i jest na poziomie europejskim.

„Natomiast musimy robić wszystko, żeby ten kontakt między pacjentem, a lekarzem, był w odpowiedni sposób zorganizowany, jak najszybciej dostęp do specjalistów, właśnie po to, żeby po prostu wszystkich zgonów było jak najmniej” – powiedział Morawiecki.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Jeden Komentarz

 • Leszek

  16 kwietnia, 2021 at 12:56 pm

  Metoda naszych rządzących.
  Jak się pali, powołujemy straż pożarną.
  Zanim uchwalimy statut, pożar co prawda się sam ugasi, ale prezes się wykazał.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

2 × 3 =