O zastosowaniu wodoru jako paliwa przyszłości oraz potrzebnej infrastrukturze dyskutowano w czwartek w trakcie konferencji online „Wodorowa przyszłość”. Spotkanie zorganizował samorząd Rzeszowa.
Wśród prelegentów była również wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, która podkreśliła, że kierunek polityki naznaczony przez Unię Europejską w zakresie emisji gazów cieplarnianych sprawia, że bardzo dynamicznie zaczynają być poszukiwane alternatywne źródła energii.
„Polski rząd przeznacza środki finansowe, aby zintensyfikować działania w zakresie wykorzystania wodoru jako źródła energii. W ramach Krajowego Planu Odbudowy przeznaczono na ten cel 800 mln euro. Jest zatem miejsce dla Rzeszowa i dla Podkarpacia, aby w zakresie projektów wodorowych wyznaczać nowe kierunki do zastosowania wodoru w transporcie publicznym i lotnictwie” – argumentowała.
Z kolei marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl zwrócił uwagę, że Polska i Podkarpacie nie mogą pozostawać w tyle, jeśli chodzi o wykorzystanie technologii wodorowych.
„Nie może nas zabraknąć w tym obszarze. Cieszę się, że ta konferencja na temat przyszłości wodorowej ma miejsce właśnie w naszym regionie, być może rozpoczyna ona debatę nad utworzeniem +Doliny wodorowej+ na Podkarpaciu” – mówił.
Inni prelegenci biorący udział w konferencji podkreślali, że zielony wodór to najlepsza wizytówka transformacji energetycznej XXI wieku, a obszarów, w których może być wykorzystywany, jest bardzo wiele, i wychodzą one poza przemysł czy transport.
Prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem na Politechnice Rzeszowskiej prof. Jarosław Sęp przekonywał, że wodór może być szansą dla Podkarpacia.
„Na Podkarpaciu możemy być liderem w zakresie wykorzystania wodoru jako paliwa do statków powietrznych. Przed nami lekcja do odrobienia, abyśmy tę szansę mogli wykorzystać” – powiedział.
Wśród innych poruszanych tematów były m.in. kwestie potrzebnej infrastruktury do przechowywania wodory czy wykorzystanie tego paliwa w transporcie kolejowym. (PAP)
Autor: Wojciech Huk