Polska„Wodorowa przyszłość” zaczęła się w Rzeszowie?

Nasza Polska15 kwietnia, 20213 min

O zastosowaniu wodoru jako paliwa przyszłości oraz potrzebnej infrastrukturze dyskutowano w czwartek w trakcie konferencji online „Wodorowa przyszłość”. Spotkanie zorganizował samorząd Rzeszowa.

Jak mówił, otwierając spotkanie p.o. prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak, województwo podkarpackie, a także jego stolica stawiają na innowacje. „Dlatego wykorzystanie wodoru jest obszarem, o którym chcemy nie tylko rozmawiać, ale też zacząć w nim działać” – dodał.

Wśród prelegentów była również wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, która podkreśliła, że kierunek polityki naznaczony przez Unię Europejską w zakresie emisji gazów cieplarnianych sprawia, że bardzo dynamicznie zaczynają być poszukiwane alternatywne źródła energii.

„Polski rząd przeznacza środki finansowe, aby zintensyfikować działania w zakresie wykorzystania wodoru jako źródła energii. W ramach Krajowego Planu Odbudowy przeznaczono na ten cel 800 mln euro. Jest zatem miejsce dla Rzeszowa i dla Podkarpacia, aby w zakresie projektów wodorowych wyznaczać nowe kierunki do zastosowania wodoru w transporcie publicznym i lotnictwie” – argumentowała.

Z kolei marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl zwrócił uwagę, że Polska i Podkarpacie nie mogą pozostawać w tyle, jeśli chodzi o wykorzystanie technologii wodorowych.

„Nie może nas zabraknąć w tym obszarze. Cieszę się, że ta konferencja na temat przyszłości wodorowej ma miejsce właśnie w naszym regionie, być może rozpoczyna ona debatę nad utworzeniem +Doliny wodorowej+ na Podkarpaciu” – mówił.

Inni prelegenci biorący udział w konferencji podkreślali, że zielony wodór to najlepsza wizytówka transformacji energetycznej XXI wieku, a obszarów, w których może być wykorzystywany, jest bardzo wiele, i wychodzą one poza przemysł czy transport.

Prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem na Politechnice Rzeszowskiej prof. Jarosław Sęp przekonywał, że wodór może być szansą dla Podkarpacia.

„Na Podkarpaciu możemy być liderem w zakresie wykorzystania wodoru jako paliwa do statków powietrznych. Przed nami lekcja do odrobienia, abyśmy tę szansę mogli wykorzystać” – powiedział.

Wśród innych poruszanych tematów były m.in. kwestie potrzebnej infrastruktury do przechowywania wodory czy wykorzystanie tego paliwa w transporcie kolejowym. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

18 + osiem =