PolskaW środę rząd ma przedstawić kolejne decyzje ws. obostrzeń. Prawdopodobnie otwarte zostaną żłobki i przedszkola

Karol Kwiatkowski14 kwietnia, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w środę, po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, mamy poznać kolejne decyzje ws obostrzeń epidemicznych. Zdaniem prof. Magdaleny Marczyńskiej z Rady Medycznej otwarcie żłobków i przedszkoli jest bardzo prawdopodobne.

We wtorek, w wywiadzie dla portalu rp.pl szef MZ był pytany, kiedy możemy spodziewać się kolejnych decyzji w sprawie obostrzeń. Niedzielski odparł, że m.in. na ten temat w środę będzie rozmawiał rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Według niego trzeba się spodziewać, że po tym posiedzeniu wydany zostanie oficjalny komunikat ws obostrzeń.

„Na razie jesteśmy na etapie dyskusji, ale dyskusji, która będzie się jutro (w środę) finalizowała i na pewno będziemy przedstawiali, co dalej, co z kolejnym tygodniem czy tygodniami – też tutaj nie ma ostatecznej decyzji, jakiego okresu będzie to dotyczyło” – mówił Niedzielski.

Prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej po wtorkowym spotkaniu tego gremium powiedziała PAP, że ponowne otwarcie od 19 kwietnia żłobków i przedszkoli jest bardzo prawdopodobne. Dodała, że innych luzowań obostrzeń epidemicznych, na razie nie należy się spodziewać.

„Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że zakażenia w najmłodszej grupie stanowią ok. 1 procenta wszystkich zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Liczby zakażeń w tej grupie wzrastały równolegle do fali epidemii, a nie ją wyprzedzały, czy napędzały. Dlatego po spotkaniu Rady Medycznej z rządem można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że żłobki i przedszkola zostaną od poniedziałku ponownie otwarte” – wskazała prof. Marczyńska, specjalistka od chorób zakaźnych wieku dziecięcego.

Dodała, że przedstawiciele rady doskonale rozumieją zmęczenie społeczne obostrzeniami, muszą jednak stać na straży wydolności systemu ochrony zdrowia.

Prof. Marczyńska przekazała, że kolejne spotkanie Rady Medycznej odbędzie się jeszcze na pewno przed majówką. W jej ocenie komunikowane w środę przedłużenia obostrzeń nie będą najpewniej dotyczyły jeszcze początku maja. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

pięć − jeden =