Schreiber dementuje doniesienia Onetu ws. „małej ratyfikacji”

Karol Kwiatkowski14 kwietnia, 20214 min

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber podkreślił w środę, że informacje onet.pl, iż PiS rozważa wariant zatwierdzenia unijnego Funduszu Odbudowy z pominięciem Sejmu należy „zaliczyć do rewelacji tegoż portalu, a nie do rzeczywistości”.

We wtorek portal Onet.pl powołując się na własne ustalenia podał, że w PiS rozważany jest wariant zatwierdzenia unijnego Funduszu Odbudowy z pominięciem Sejmu. Chodzi o tzw. małą ratyfikację. W takim przypadku – jak czytamy – rząd przekazałby dokumenty bezpośrednio prezydentowi, który ratyfikowałby unijną umowę. Miałoby to umożliwić przyjęcie Funduszu Odbudowy pomimo sprzeciwu Solidarnej Polski.

Schreiber pytany o te doniesienia w Radiu Plus odparł: „Myślę, że to należy zaliczyć do rewelacji tegoż portalu, a nie do rzeczywistości”.

Dopytywany czy więc należy spodziewać się głosowania nad ratyfikacją w Sejmie najprawdopodobniej na początku maja, minister odparł: „A pan widzi możliwość inną niż ta, która jest zapisana w artykule 86 w konstytucji, żeby nie przyjmować tego przez Sejm?”. „Ja specjalnie takiej możliwości nie widzę” – dodał Schreiber.

W ramach unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii Covid-19 Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia. Przygotowany przez rząd Krajowy Plan Odbudowy przewiduje skierowanie na inwestycje 23,9 mld euro w ramach bezzwrotnych dotacji oraz 34,2 mld euro w formie pożyczek.

Aby unijny Fundusz Odbudowy mógł zostać uruchomiony konieczne jest ratyfikowanie przez parlamenty państw członkowskich decyzji w sprawie zwiększenia zasobów własnych UE. We wtorek rząd miał zajmować się projektem w tej sprawie, ale ostatecznie ostał on zdjęty z porządku obrad Rady Ministrów. Rzecznik rządu Piotr Müller mówił PAP, że projekt zostanie przyjęty najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu. „Tutaj więc nie ma zasadniczej zmiany co do terminu. Niezbędne jest jednak, aby wszyscy parlamentarzyści, wszyscy obywatele mieli świadomość co do istoty przyjęcia ustawy o zasobach własnych” – dodał.

Politycy Solidarnej Polski, w tym minister sprawiedliwości i lider SP Zbigniew Ziobro, publicznie zgłaszali wątpliwości dotyczące ratyfikacji decyzji ws. zwiększenia zasobów własnych UE.(PAP)

autor: Rafał Białkowski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk