ZagranicaEuropol: gangi wykorzystują pandemię, rośnie handel fałszywymi szczepionkami

Nasza Polska12 kwietnia, 20215 min

W raporcie ws. zagrożeń jakie stanowi dla UE przestępczość zorganizowana Europol ostrzega w poniedziałek, że gangi i kartele narkotykowe nauczyły się wykorzystywać pandemię i stanowią teraz bezprecedensowe zagrożenie, również dlatego, że infiltrują legalne firmy. „Widzimy jak rośnie handel fałszywymi szczepionkami” – powiedziała Catherine De Bolle, szefowa Europolu.

De Bolle, komentując raport, który unijna agencja przedstawia raz na cztery lata, powiedziała, że system walki z przestępczością zorganizowaną i przemytem narkotyków jest w UE „bliski załamania”.

„Poważne zorganizowane grupy przestępcze stały się silniejsze (…) i musimy uznać walkę z nimi za priorytet Europy. Potrzebne są wspólne akcje” – podkreśliła De Bolle.

Gangi i kartele zamierzają wykorzystywać legalne firmy, które stoją na krawędzi bankructwa z powodu kryzysu wywołanego pandemią, jako fasadowe spółki do prania pieniędzy. Około 80 proc. zidentyfikowanych organizacji przestępczych infiltruje legalne biznesy – głosi raport Europolu.

Szefowa agencji dodała, że gangi są np. zainteresowane przejmowaniem upadających ze względu na restrykcje sanitarne restauracji.

De Bolle podkreśliła, że skala przemytu kokainy do Europy „jest bezprecedensowa” i powoduje kolosalny wzrost korupcji w Unii, co „dotyczy wszystkich – od pracowników doków po polityków”.

Kokaina szmuglowana do Europu z Ameryki Łacińskiej daje kartelom wielomiliardowe zyski, a pieniądze te są wykorzystywane do „infiltrowania gospodarki UE, jej instytucji publicznych i społeczeństw” – ostrzegła De Bolle.

Ważnymi punktami przerzutu kokainy są porty w Antwerpii, Hamburgu i Rotterdamie. W lutym holenderskie i niemieckie służby przejęły tam transport 23 ton narkotyku. W marcu belgijska policja przechwyciła w Antwerpii 17 ton kokainy i aresztowała 48 osób.

Przemyt narkotyków doprowadził do wzrostu przemocy i szczególnie okrutnych przestępstw; członkowie organizacji przestępczych w UE „nie boją się teraz wykorzystywać broni, granatów ręcznych ani tortur” – dodała szefowa Europolu.

Gangi „z łatwością przystosowują się do pandemii” i wykorzystują społeczne lęki i potrzeby – powiedziała De Bolle w wywiadzie dla AFP. „Na początku (pandemii) nastąpił wzrost sprzedaży sfałszowanych preparatów odkażających i masek. Teraz widzimy jak rośnie handel fałszywymi szczepionkami i domowymi zestawami testów (na Covid-19)” – dodała.

Europol zwrócił też uwagę w raporcie, który przedstawiono w poniedziałek w Lizbonie, na wzrost cyberprzestępczości, włącznie z fałszerstwami inwestycyjnymi i wykorzystaniem złośliwych oprogramowań do kradzieży danych lub wymuszeń haraczu, a także handlem online pornografią dziecięcą.

De Bolle podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że rosnące ryzyko, jakie w UE stwarza przestępczość zorganizowana wymaga połączonych działań policji krajów unijnych, nowej polityki bezpieczeństwa i zmodyfikowania działań agencji za nią odpowiedzialnych. (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwanaście − 2 =