Artykuł sponsorowanyAudyt podatkowy, czyli wszystko co musisz o nim wiedzieć

Artykuł Sponsorowany12 kwietnia, 202113 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Szukasz profesjonalnego księgowego, który mógłby zająć się przeprowadzeniem audytu podatkowego? Zależy Ci na tym, by ta usługa była przeprowadzona w sposób profesjonalny, a osoba, która się tym zajmuje była w pełni zaangażowana w to co robi? Cóż, znalezienie zawodowca w dzisiejszych czasach to zadanie graniczące z cudem. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że księgowość to obszar, który jest w stanie sprawić wiele trudności. Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie, postanowiliśmy wyjść na przeciw oczekiwaniom naszych klientów. Wśród naszych usług znajduje się kompleksowy przegląd ksiąg handlowych, czyli tak zwany audyt podatkowy, a także profesjonalne usługi księgowe oraz wiele innych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zachęcamy do dalszego czytania. 

 

Co to jest audyt podatkowy

Zanim przejdziemy do tego jak wygląda prawidłowo przeprowadzone audyt, a także jakie mogą być jego skutki, zajmijmy się najbardziej podstawówki kwestią czyli tym czym tak właściwie jest wyżej wspomniany audyt. Otóż audyt podatkowy to nic innego jak bardzo szczegółowy przegląd ksiąg handlowych przedsiębiorcy lub przedsiębiorstwa, który ma na celu wskazanie tego, czy dane księgi są zgodne z obowiązującym prawem handlowym. Osoba uprawniona do przeprowadzenia audytu musi zatem posiadać bardzo rozległą wiedzę na temat stale zmieniającego się prawa. Warto zaznaczyć, że ogromnym plusem przeprowadzenia audytu jest to, że za jego pomocą można zweryfikowania poprawność rozliczeń podatkowych zanim odbędzie się kontrola podatkowa lub konieczne będzie podanie sprawozdania finansowego. Dzięki wcześniejszemu wykryciu pewnych nieprawidłowości, można wprowadzić poprawki. Co ciekawe, audyt podatkowy jest to usługa, która charakteryzuje się zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno prawnego jak i finansowego podatnikowi, a także wszystkim osobom, które ściśle z nim współpracują. Jak to możliwe? Otóż przedsiębiorca, który zlecił przeprowadzenie audytu staje się zdecydowanie bardziej wiarygodny (zakładając, że audyt nie wykrył rażących nieprawidłowości).

Jak wygląda przeprowadzenie audytu podatkowego?

Podczas przeprowadzania audytu, badana jest wszelka dokumentacja źródłowa, która może zawierać informacje na temat obecnych lub też poprzednich rozliczeń. Jest to bardzo ważne, szczególnie ze względu na to, że porównanie poprzednich rozliczeń z obecnymi może wykazać pewien wzór postępowania. Jeśli badanie to wykryje pewne nieprawidłowości, w łatwy sposób będzie można je wyeliminować oraz zadbać o to, by nie powtarzały się one w kolejnych latach. Warto zaznaczyć, że badaniem prawidłowości zeznań podatkowych oraz wyżej wspomnianych rozliczeń zajmuje się zespół składający się z doradców podatkowych, biegłych rewidentów oraz doświadczonych księgowych. Zadaniem tego zespołu jest nic innego jak szczegółowa weryfikacja rozliczeń klienta bądź firmy. Co ciekawe podczas tego badania uwzględnia się wszystkie podatki w tym również podatek od towarów oraz usług, podatek akcyzowy, podatek dochodowy, a nawet podatek lokalny. Oczywiście na życzenie klienta audyt może dotyczyć jedynie wybranych, wyszczególnionych przez niego podatków.

Jak przeprowadza się audyt krok po kroku?

Jeśli masz w planach przeprowadzenie audytu podatkowego w swojej firmie, powinieneś zdawać sobie sprawę z tego jak dokładnie wygląda badanie, któremu chcesz się poddać. Pierwszym krokiem będzie oczywiście podpisanie odpowiedniej umowy, pomiędzy Kontrahentem a firmą, która ma zająć się przeprowadzeniem audytu na podstawie przekazanych dokumentów. Gdy umowa zostanie podpisana, czas na powołanie zespołu składającego się z wyżej wymienionych specjalistów. Podczas audytu przeprowadza się szczegółowe badania, o których więcej możesz przeczytać we wcześniejszej części tego artykułu. Co ciekawe, coraz częściej tego typu badania odbywają się przy użyciu narzędzi elektronicznych takich jak na przykład VDR lub inne platformy. To nowoczesne rozwiązanie jest w stanie zaoszczędzić całkiem sporą ilość czasu. Oczywiście nie jest to konieczne i w razie potrzeb lub wyraźnej prośby klienta, audyt może odbyć się w siedzibie podatnika. Co ważne, podczas podpisywania umowy należy omówić oraz jasno zaznaczyć wszystkie prośby oraz ewentualne wątpliwości, ponieważ mogą one mieć ogromny wpływ na wynik przeprowadzonego badania. Gdy całe badanie zostanie przeprowadzone, podatnik otrzyma raport z audytu podatkowego. Raport ten jest zbiorem wszystkich uchybień oraz nieprawidłowości, które zostały wykryte na podstawie przeprowadzenia szczegółowych badań. Oprócz tego, w raporcie znajdziesz również propozycje rozwiązania ewentualnych problemów oraz procedury, które należy wykonać. Ważną informacją jest to, że całość prac w trakcie Audytu podatkowego oraz treść Raportu objęte są ustawową tajemnicą zawodową doradcy podatkowego. Jest to szczególnie dobra wiadomość dla osób, które posiadają pewne obawy przed przeprowadzeniem audytu.

Korzyści wynikające z przeprowadzenia audytu podatkowego

Choć do tej pory mówiliśmy raczej o nieprawidłowościach oraz o uchybieniach, które mogą zostać wykryte podczas audytu, należy jasno zaznaczyć, że istnieje także wiele plusów takiego badania. Otóż przeprowadzając audyt, masz możliwość usunięcia wszelkich błędów (zgodnie z prawem oraz w pełni legalnie), tym samym unikając odpowiedzialności podatkowej oraz przede wszystkim zapłacenia często bardzo wysokiej kary do urzędu skarbowego. Dzięki temu badaniu otrzymasz także raport, który w jasny sposób będzie wyjaśniał wszelkie wątpliwości. Co ciekawe dzięki dobrze przeprowadzonemu audytowi, masz szansę odkryć pola zdatne do tego, by nieco zoptymalizować procesy podatkowe. W dużym skrócie, zespół zajmujący się badaniami Twoich dokumentów, może podpowiedzieć Ci co zrobić, by znaleźć oszczędności podatkowe.

Czy podczas audytu można liczyć na indywidualne dostosowania?

To pytanie pojawia się wśród osób zastanawiających się nad przeprowadzeniem audytu zdecydowanie najczęściej. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na nie odpowiedzieć. Otóż okazuje się, że klient, który zlecił przeprowadzenie audytu, na prawo osobiście wskazać swoje oczekiwania co do danej usługi. Jak to wygląda w praktyce? Podatnik może oczekiwać zbadania tylko niektórych obszarów, które sprawiają mu szczególne trudności lub też zagadnienia, które są nietypowe.

Gdzie szukać zespołu, który przeprowadzi audyt podatkowy?

Jeżeli cenisz sobie profesjonalizm oraz szczegółowość, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Otóż z nami możesz liczyć na to, że Twój audyt zostanie przeprowadzony w stu procentach zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Oferujemy Ci dyskrecje, indywidualne podejście oraz pełne zaangażowanie w Twoją sprawę. Wśród naszych usług możesz znaleźć między innymi doradztwo podatkowe. Nasi pracownicy, to specjaliści na najwyższym poziomie, którzy dobrze wiedzą co zrobić, by Twoja firma funkcjonowała lepiej, a także jak zoptymalizować niektóre dziedziny płacenia podatków. Nasza firma to przede wszystkim ludzie i to właśnie na nich opieramy całą swoją politykę. Co ciekawe w obszarze naszych zadań znajdują się również kadry i płace, czyli pełna opieka sprawami takimi jak dostarczanie umów o pracę, pilnowanie terminów, wydawanie świadectw pracy oraz wiele innych tego typu zajęć.

Jak widzisz oferujemy Ci profesjonalną pomoc podatkową, jeśli zatem zastanawiasz się nad przeprowadzeniem audytu podatkowego, skontaktuj się z nami już dziś.

Udostępnij:

Artykuł Sponsorowany

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

16 + 11 =